10% Polaków ma problemy z chorobami nerek. Wiedza o nich jest jednak wciąż mała. Tymczasem te niewielkie narządy mogą przysporzyć wiele kłopotów. O tym, jak dbać o nerki oraz jak żyć po przeszczepie, można było dowiedzieć się w lubuskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ogólnopolskie stowarzyszenie „Nerka” zorganizowało spotkanie na temat profilaktyki i leczenia chorób nerek. Przygotowało stoisko z materiałami informacyjnymi.
Sygnałem ostrzegawczym, poza wynikami badań moczu (np. wysokim poziomem kreatyniny), jest osłabienie, obrzęk ciała i mała ilość wydalanego moczu. Wtedy należy zwrócić się do lekarza.
W NFZ można było również porozmawiać z osobami, które o chorobach nerek i przeszczepie wiedzą z własnych doświadczeń. Wnuczka pani Elżbiety Sobieralskiej przeszła transplantację cztery lata temu. Nadal pozostaje pod opieką lekarza.
W stowarzyszeniu „Nerka” działają wolontariusze, którzy również aktywnie włączają się w promocję zdrowia. Zajmują się np. publikacjami w mediach.
W tym miesiącu stowarzyszenie „Nerka” obchodzi swoje 25-lecie. W ciągu tylu lat swojej działalności zorganizowało m.in. wiele konferencji, spotkań poświęconych przeszczepom, a także kilka edycji Biegu dla Transplantacji. Najbliższym wydarzeniem będzie konferencja „Blaski i cienie nefrologii”, która odbędzie się w piątek o 14:00 w rektoracie Uniwersytetu Zielonogórskiego.