LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Nowoczesna przeciw mowie nienawiści. Proponuje, aby zacząć od edukacji w szkołach

W ostatnich tygodniach cała Polska żyła tragicznym wydarzeniem w Gdańsku – zabójstwem prezydenta Pawła Adamowicza. Szerokim echem odbiły się również przypadki gróźb kierowanych w stronę włodarzy innych miast. Rozpoczęła się dyskusja, jak zapobiec sytuacjom, których podłożem jest mowa nienawiści.

Jednorazowe akcje nie wystarczą – przypominają działaczki lubuskich struktur Nowoczesnej. Sugerują, aby prowadzić je na szeroką skalę i wśród młodego pokolenia, czyli w szkołach w regionie.

Powinny być zajęcia w postaci debat, warsztatów, prowadzone łącznie przez zespół specjalistów. To powinien być socjolog, który pokazuje to zjawisko i zasięg tego zjawiska, jego skutki, mechanizmy. Psycholog, który pokazuje aspekt oddziaływania mowy nienawiści na tych, których dotyka i na tych, którzy są kolporterami tych słów. Powinny to być zajęcia z udziałem pedagogów, ale też rodziców i prawników, którzy będą mówić o konsekwencjach.Aleksandra Mrozek, przewodnicząca lubuskiej Nowoczesnej

Przedstawicielki Nowoczesnej dodały, że funkcjonują rządowe programy, które mają przeciwdziałać negatywnym zjawiskom wśród dzieci i młodzieży, np. uzależnieniom. Podniosły jednak kwestię tego, czy młodzi ludzie zdają sobie sprawę, jakie są źródła mowy nienawiści.

Jak widzimy te słowa, które są gdzieś wypuszczane w cyberprzestrzeni, chyba nie do końca jednak są oni świadomi, że to się przedostaje do naszej rzeczywistości, z czego powstaje mowa nienawiści. Nie wiem, na ile w tych programach mówi się o tym, co to jest ta mowa nienawiści, często stwierdzana również jako mowa pogardy. Myślę, że szkoła jest takim miejscem, gdzie powinniśmy być otwarci na inność i tolerancję i dlatego mamy dodatkową propozycję dla naszych lubuskich szkół.Beata Tojza, szefowa zielonogórskiego koła Nowoczesnej

Aleksandra Mrozek zapowiedziała, że jeszcze w tym tygodniu spotka się z wiceprezydent Zielonej Góry i przedstawicielami Lubuskiego Kuratorium Oświaty. Poruszy kwestię, ile i jakich zajęć z młodzieżą przeprowadzono poza rządowymi programami. Wspomniała też, że ogromną rolę w edukowaniu dzieci i młodzieży odgrywa rodzina. – Nic się nie zmieniło w ustawie o systemie oświaty. Artykuł drugi mówi wprost, że szkoła wspiera wychowawczą rolę rodziny. Wspiera, co nie oznacza, że zastępuje. Będziemy wszyscy wspierać rodziców w trosce o nasze dzieci, ale musimy od czegoś zacząć i konsekwentnie popracować.

Wanda Świdzińska, szefowa nowosolskiego koła Nowoczesnej, przywołała natomiast przykład gróźb wobec prezydenta Wadima Tyszkiewicza. Uważa, że również takich sytuacji nie należy bagatelizować – potrzebna jest zdecydowana reakcja.

Ktoś by powiedział: „a, ktoś sobie tam napisał zieloną farbą, co my się będziemy tym przejmować”. Ale jeżeli nie będziemy reagować, nie będziemy konsekwentnie dążyć do tego, żeby te osoby zostały pochwycone, ujawnione, to osoby hejtujące będą w dalszym ciągu czuły się bezpiecznie, będą wszystkim zagrażać.Wanda Świdzińska

W opinii przedstawicielek Nowoczesnej kompleksowe działania przeciw mowie nienawiści przyczynią się do wzrostu świadomości, jak bardzo jest ona szkodliwa.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00