NIEDZIELA, 1.08.10
* 16:00 – Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni – laureat Złotego Bączka – Scena Folkowa
* 16:55 – Ziggie Piggie& Robert Brylewski
* 17:55 – Titus Tommy Gunn
* 19:15 – Armia
* 20:35 – Morgan´s Heritage Peetah & Gramps
* 22:00 – Tonic
* 23:20 – Jelonek – laureat Złotego Bączka – Duża Scena
* 00:45 – Finał ASP
Ziggie Piggie i Robert Brylewski. Latem 2006 roku Sebastian „Stecyk” Steć rzucił pomysł, by powołać do życia nowy projekt muzyczny inspirowany muzyką karaibską i kubańską. W początkowym składzie zespołu obok „Stecyka” znaleźli się Bartosz „Paździoch” Mizera i Tomasz „Rudi” Fabryczny.
Mijał czas a zespół ewoluował. Skład zespołu zasilili nowi muzycy – Darek „Dareczek” Jagiełka, Bartosz i Ola Papaj, Adam „Żaba” Marszałek, Sara Mikolasz. Niedługo trzeba było czekać na debiutancką płytę „Light Smyk Music”. Album wydany wiosną 2008 roku i spotkał się z gorącym odbiorem fanów.
Po niewątpliwym sukcesie debiutu i licznych koncertach zespół postanowił pójść dalej. Powstał pomysł zarejestrowania własnych interpretacji standardów muzyki jamajskiej. Aby uzyskać inne brzmienie zaproszono do udziału muzyków reprezentujących scenę reggae/ska między innymi pioniera stylu Roberta Brylewskiego, Ska Dyktatora, Tigera i Szczepana (Skankan), Kozera (Konopians) oraz muzyków z grup Bartenders i ambient jazzowej Muariolanzy. Aby nie stracić unikalnego brzmienia znanego ze starych jamajskich nagrań zespół postanowił zarejestrować materiał na tzw. „setkę” co w normalnym języku oznacza, że nagrywali na żywo w pełnym składzie. Po wielu próbach z ustawieniem sprzętu i mikrofonów (analogowe miksery, lampowe preampy i mikrofony) nadeszła chwila rejestracji. Artyści biorący udział w sesji oprócz swojego doświadczenia wnieśli dużo zaangażowania i serca w następstwie czego utwory takich gwiazd jak Laurel Aitken czy The Skatalites zabrzmiały świeżo i nabrały nowej jakości.
Armia. Zespół powstał w 1984 roku na skutek zetknięcia trzech osobowości naszej niezależnej sceny: Tomasza Budzyńskiego (śpiewał wówczas w słynnej Siekierze), Roberta Brylewskiego (gitarzysty Kryzysu, Brygady Kryzys i Izraela) i filozofa Sławomira Gołaszewskiego związanego wówczas z nurtem poszukiwań parateatralnych Jerzego Grotowskiego. Klasycznie rockowy skład od początku uzupełniany był instrumentami dętymi ale przełomowym okazał się moment, gdy do zespołu dołączył Krzysztof “Banan” Banasik. Jego gra na waltorni nadała muzyce specyficzne, niespotykane brzmienie.
Zespół wydał kilkanaście płyt, z których wydana w 1990 roku “Legenda” oraz “Triodante” z 1994 r. zaliczane są do klasyki polskiej muzyki rockowej.
Siła ARMII tkwi w połączeniu poezji Tomasza Budzyńskiego z wyrafinowaną i ekspresyjną muzyką, zawierającą elementy rocka, folku, a nawet muzyki klasycznej. Wykorzystanie nietypowych dla współczesnego rocka instrumentów, jak waltornia, flet, wiolonczela, skrzypce sprawia, że propozycja zespołu jest na polskiej scenie zupełnie wyjątkowa, a ARMIA wciąż pozostaje jedną z najbardziej oryginalnych grup, tworząc muzykę, której nie da się w żaden sposób zaszufladkować.
Najnowszą płytą zespołu ARMIA jest wydana w listopadzie 2009 roku płyta “Freak”, która prezentuje całkowicie nowe oblicze grupy. W jej nagraniu wzięli udział założyciele zespołu: Robert Brylewski oraz Sławomir Gołaszewski oraz jazzowi saksofoniści: Łukasz Kluczniak i Marek Pospieszalski. Płyta “Freak” jest psychodeliczną podróżą z elementami free jazzu i awangardy muzycznej. Jest krokiem naprzód i wyzwoleniem z utartych rockowych schematów.
Ich ostatni koncert na Przystanku Woodstock wspominany jest do dziś, jako niezwykłe wydarzenie. W 2010 r. z pewnością powtórzą ten sukces!
Morgan´s Heritage Peetah & Gramps. Założony przez pięcioro dzieci muzyka reggae Denroya Morgana zespół Morgan´s Heritage Peetah & Gramps po raz pierwszy zagrał dla publiczności w na festiwalu Reggae Sunsplash na Jamajce. Następnie zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Music Corporation of America i w roku 1994 wydał swój debiutancki album zatytułowany „Miracles”.
Po jego wydaniu rodzina przeprowadziła się na Jamajkę – do ojczyzny Denroya. W tym okresie trzej członkowie opuścili zespół. Pozostali nawiązali współpracę ze słynnymi producentami muzyki reggae Bobbym Dixonem i Lloydem Jamesem, by wkrótce nagrać drugi, doceniony przez krytyków album „Protect Us Jah” (1997). Kolejne dwie płyty zespołu to „One Calling” z roku 1998 oraz uduchowiony „Don’t Haffi Dread” z 1999. Grupa wydała również trzy kompilacje zatytułowane „The Morgan Heritage Family and Friends” oraz nagrany podczas ich europejskiego tournée z roku 2000 album na żywo „Live in Europe”. Morgan Heritage odwiedziła Europę również po premierze albumu „More Teachings…” w roku 2001 i wracała na nasz kontynent jeszcze kilkukrotnie.
Ich szósty album studyjny pod tytułem „Three in One” wyszedł w roku 2003. Grupa wydała również dwa cieszące się powodzeniem krążki DVD zatytułowane „Live in London” oraz „Live Over Europe 2003”, a następnie, w roku 2005, swój siódmy już album –„Full Circle”. Ostatnia płyta zespołu zatytułowana „Mission in Progress”, która na rynku pojawiła się 15 kwietnia 2008, zawiera single „Faithful” oraz „Raid Rootz Dance”.
Grupa Morgan´s Heritage Peetah & Gramps współpracowała z wieloma najwybitniejszymi zespołami i DJami dzisiejszej sceny reggae, spośród których wymienić można Capletona, Juniora Kellyego, Luciano, Gentlemana i Beresa Hammonda.
Titus Tommy Gunn. Na pomysł wydania solowego albumu Titus (Acid Drinkers) wpadł już w okolicach 1995 r. Zanim znalazł jednak czas i odpowiednich ludzi – niespodziewanie nastał rok 2009.
W połowie grudnia na półkach sklepowych pojawił się jego solowy projekt nazwany Titus’ Tommy Gunn zatytułowany „La Peneratica Svavolya”, na którym znalazło się dziesięć kompozycji.
Wokaliście i basiście Acid Drinkers na scenie towarzyszą Lemmy (gitara/wokal) i Viking (perkusja). To będzie ostre granie!
Zespół Tonic – ponad cztery miliony sprzedanych płyt, nominacje do nagrody Grammy, platynowe albumy, liczne nagrody i ogólnoświatowe hity, a do tego numer jeden wśród najchętniej granych utworów rockowych roku 1998. Tonic to kopalnia muzycznych pomysłów. Potrafią łączyć surową szczerość rocka z nieposkromionymi melodiami… i wprowadzili rock’n’rolla w nowe tysiąclecie.
Taki sukces z pewnością zadowoliłby wiele zespołów, lecz nie Tonic. Po dwuletniej przerwie muzycy wrócili do studia, by rozpocząć pracę na kontynuacją ich ostatniego albumu – nominowanego do Grammy „Head On straight”.
„Grając razem, czujemy się, jakbyśmy byli w domu”, wyjaśnia wokalista i gitarzysta zespołu Emerson Hart. „Spotykanie się by pograć trochę rock’n’rolla to najwspanialsze uczucie na świecie”.
Hart założył zespół wraz z Jeffem Russo, przyjacielem z dzieciństwa. Basista Dan Lavery dołączył do nich na krótko potem. Po podbiciu list przebojów swym debiutanckim albumem „Lemon Parade” oraz pochodzącym z niego wielkim hitem „If You Could Only See”, zespół wydał dwa albumy studyjne: „Sugar” oraz „Head on Straight”, a także mini album „Live & Enhanced”. Ich muzyka włączona została do wielu soundtracków, w tym do soundtracku do „American Pie” (piosenka „You Wanted More”). Tego lata muzycy zamierzają wydać zestaw CD/DVD zawierające ich największe hity.
Autor: Źródło: WOŚP