Pamiętajmy, że złodzieje i oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia. Najczęściej żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób, które niejednokrotnie przekazywały im dobrowolnie oszczędności całego życia.
Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy, nie wskazywać miejsca przechowywania pieniędzy czy innych przedmiotów wartościowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości i podejrzeń co do danej sytuacji należy natychmiast poinformować policję.
Przykładem braku ostrożności w tej kwestii może być mieszkanka Zielonej Góry, która w miniony piątek wpuściła do domu dwie kobiety. Pojawiły się one w drzwiach kobiety bez żadnego konkretnego celu i pretekstu, jednak tak poprowadziły rozmowę, że starsza pani bez problemu wpuściła je do mieszkania.
Dalsza rozmowa dotyczyła różnych aspektów życia. Jak się później okazało złodziejki wykorzystały również ten czas na okradzenie kobiety, której z kieszeni kurtki zabrały 3 tysiące złotych. Po chwili uprzejmie podziękowały, pożegnały się i wyszły. Wkrótce zielonogórzanka zorientowała się, że została okradziona. Poinformowała o tym fakcie policję.
– Ostrzegamy osoby starsze przed oszustami, którzy usiłują wyłudzać pieniądze
– Oszuści przychodzą do domów podając się za pracowników opieki społecznej NFZ lub ZUS
– Nakłaniają do wpłaty pieniędzy w zamian za pomoc w załatwieniu spraw lub okazyjną sprzedaż różnych przedmiotów
Co zrobić gdy ktoś obcy zapuka do drzwi
– nie wpuszczaj obcych osób do domu
– poproś pracownika o legitymację, jeśli ma uczciwe zamiary pokaże identyfikator
– nie przekazuj pieniędzy obcym osobom
– w razie wątpliwości poinformuj pilnie POLICJĘ (tel. 997) o każdej podejrzanej osobie.
Pamiętajmy, że pracownicy ZUS, NFZ czy innych urzędów nie odwiedzają nikogo w domach. Nie każdy kto dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary
Autor: kr, mat. prasowe KMP