LUBUSKIE:

Seniorzy coraz bardziej cyfrowi – już 3/4 z nich otrzymuje świadczenia z ZUS na konto

Tylko w Lubuskiem około 75 proc. klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymuje swoje emerytury i renty bezpośrednio na rachunek bankowy. ZUS we współpracy z instytucjami finansowymi od wielu lat zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń.

Od kilkunastu lat liczba świadczeń przekazywanych na rachunki bankowe stopniowo rośnie. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa.

Seniorzy nie muszą obawiać się ponoszenia kosztów posiadania konta w banku. Dzięki współpracy ZUS z instytucjami finansowymi można założyć bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy (PRP) w każdym banku, w oddziałach banków zagranicznych, instytucjach kredytowych i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, które prowadzą rachunki płatnicze dla konsumentów. Dzięki temu za darmo można założyć nie tylko rachunek, ale także otrzymać kartę płatniczą (nie trzeba płacić za jej obsługę), wypłacać pieniądze w bankomatach czy też 5 razy w miesiącu zlecić transakcje płatnicze.

Bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest formą bezpieczniejszą również w kontekście pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje obrót bezgotówkowy z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów.

Wypłata świadczeń na rachunek bankowy jest rozwiązaniem bezpiecznym. Ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych jako metoda „na wnuczka” czy „na policjanta”. Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa. Jest bezpieczniej, jeśli nie trzymamy gotówki w domu. Również nie nosząc gotówki przy sobie, a płacąc w sklepie kartą, zmniejszamy ryzyko, że ktoś nam ukradnie pieniądze.

Z policyjnych danych wynika, że każdego roku tysiące starszych osób traci w wyniku różnych przestępstw miliony złotych.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00