Wśród najbardziej znanych obiektów historycznych należy wspomnieć o Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. Obiekt powstawał w latach 1934-44 i miał stanowić dla Niemiec ochronę wschodniej granicy. Sieć podziemnych korytarzy liczy w sumie 30 kilometrów. Podziemia odcinka centralnego MRU są obecnie rezerwatem nietoperzy. Część obiektów MRU została dopuszczona do zwiedzania.
Jeżeli chodzi o przygodę to każdy, kto zawita do województwa lubuskiego nie powinien się nudzić. Miłośnicy wędrówek mogą wybierać spośród szlaków kajakowych, rowerowych, konnych, pieszych i przede wszystkim szlaków do nordic walkingu. Dla miłośników napoju bogów przygotowano Lubuski Szlak Wina i Miodu.
W ocenie Aleksandry Mrozek, województwo lubuskie szczególnie dobrze nadaje się do tzw. turystyki weekendowej. –Wydział Turystyki przygotował sześć takich ofert, (…) zaczynając od oferty związanej z tradycjami wina i miodu. Teraz rozwija się enoturystyka, gdzie nasi winiarze dają możliwości poznania winnic i pracy na winnicach i też możliwości degustacji tych trunków. – Poza atrakcjami związanymi z winem, dzięki dużej lesistości istnieje spora oferta związana z myślistwem. Ta forma spędzania wolnego czasu cieszy się powodzeniem szczególnie wśród Niemców, Francuzów i Danii. -Mamy na terenie województwa zorganizowane biura polowań, które świadczą taki pakiet usług dla tych zainteresowanych- mówi A. Mrozek.
Nie można oczywiście zapominać takich imprezach jak Przystanek Woodstock, Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej i Noc Nenufarów.
Więcej szczegółów na temat turystyki w województwie lubuskim znajdziecie na stronie www.lubuskie.pl.
Autor: Jakub Suszka