Jak informuje podinspektor Piotr Fliegner, w okresie styczeń – maj 2009 w województwie lubuskim miało miejsce 340 wypadków, a w tym roku 323. – Najwięcej kolizji odbywa się w maju, najczęściej w poniedziałki, w godzinach szczytu, czyli od 14 do 16. Sprawcami są głównie kierujący samochodami osobowymi w wieku 25-39 lat, a nie piesi. Kierowcy nie dostosowują prędkości do warunków ruchu, a także wymuszają pierwszeństwo – wyjaśnia nasz rozmówca.
Najwięcej ofiar jest na drogach krajowych takich jak K2 i K3. W tym roku najbardziej zagrożone odcinki to K2 Świebodzin – Lutol Suchy – Trzciel (109 zdarzeń drogowych) i K3 Świebodzin – Sulechów – Zielona Góra (86 kolizji).
– Generalnie zauważalny jest spadek wypadków – mówi Fliegner – Jest coraz mniej nietrzeźwych kierujących, coraz mniej ofiar wśród dzieci. Niestety, wzrasta śmiertelność na terenach niezabudowanych.
Aby przeciwdziałać wypadkom, policja podejmuje działania oświatowe (m.in. konkurs w szkołach „Starszy uczy młodszego”). Organizowane są także konferencje, np. „Lubuska inicjatywa na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym” w Gorzowie Wlkp.
Autor: Monika Derczyńska