Wsparcie przysługuje osobom, których domostwa zostały zniszczone w wyniku tegorocznej powodzi. Jest przeznaczone na remont albo odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego. Wniosek o przyznanie zasiłku może złożyć właściciel, najemca, jak też każdy, komu przysługuje spółdzielcze własnościowe lub lokatorskie prawo do nieruchomości. Skorzystanie z tej formy wsparcia nie wyklucza otrzymania zasiłku do 6.000 zł – z przeznaczeniem na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb.
Należy jednak pamiętać, że uprawnieni mają obowiązek przedstawić faktury i rachunki potwierdzające poniesienie wydatków związanych z remontem lub odbudową. Pomoc nie może przekroczyć wysokości szkód wyrządzonych w danym budynku lub lokalu mieszkalnym. Ich szacowaniem zajęli się rzeczoznawcy wyznaczani przez Helenę Hatkę.
Ogółem dotychczas z budżetu Wojewody Lubuskiego na różne formy wsparcia, rozdysponowano ponad 2,5 mln zł. Pomoc trafiła już do przeszło tysiąca czterystu rodzin. Kolejne wnioski są wciąż rozpatrywane, a świadczenia wypłacane bezzwłocznie.
Autor: Źródło: LUW