LUBUSKIE:

[Woodstock 2013] Ks. Adam Boniecki spotka się z woodstockowiczami

Ksiądz Adam Edward Fredro-Boniecki urodził się w 1934 roku w Warszawie. Po zdaniu matury – w 1952 roku  – wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Rozpoczął studia w instytucie Zgromadzenia afiliowanym do Wydziału Teologii Uniwersytetu Warszawskiego. Po roku władze komunistyczne zlikwidowały wydziały teologiczne w Polsce a Marianom odebrały dom studiów na Bielanach. Seminarium ukończył we Włocławku i tam  w 1960 roku przyjął święcenia kapłańskie. Rok pracował jako  duszpasterz i katecheta w Grudziądzu. W 1961 roku został skierowany na studia na KUL, gdzie ukończył nauki społeczne uzyskując stopień magistra filozofii. W 1964 roku na prośbę biskupa krakowskiego Karola Wojtyły został skierowany do pracy w redakcji „Tygodnika Powszechnego” w Krakowie. Jednocześnie Wojtyła zaangażował go do działającego na skraju legalności duszpasterstwa akademickiego. W latach 1964–1972 był redaktorem „Tygodnika Powszechnego” i duszpasterzem akademickim w Krakowie przy kościele świętej Anny. W 1972 roku wyjechał na dwa lata do Francji (studia w Instytucie Katolickim). Następnie pięć lat pracował w Krakowie, w „Tygodniku Powszechnym” i w duszpasterstwie. W 1979 roku Jan Paweł II wezwał go do Rzymu i polecił  zorganizować redakcję polskiego  wydania  „L’Osservatore Romano”. Kierował nią   jedenaście lat. W roku 1991 wrócił do Polski, do redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Dwa lata później Kapituła Generalna wybrała go przełożonym generalnym Zgromadzenia. Urząd ten pełnił sześć lat. W 1999 roku, po śmierci założyciela i redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego” Jerzego Turowicza, został wybrany przez zespół redaktorem naczelnym pisma. Funkcję tę pełnił do roku 2011. Opuścił Kraków i przeniósł się do domu zakonnego w Warszawie. W tym samym roku został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Kontynuował współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz współpracował z religijną  redakcją telewizji TVN. Był też często zapraszanym przez różne stacje telewizyjne komentatorem  W listopadzie 2011r. władze zakonu zabroniły mu występowania w środkach przekazu poza „Tygodnikiem Powszechnym”. Zakaz trwa do dziś.

Nadal współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, m.in. pisząc do każdego numeru edytorial. Jeździ po kraju z wykładami i na spotkania autorskie.

Jest autorem 13 książek, m.in. „Rozmów niedokończonych”,  „Kalendarium życia Karola Wojtyły”,  „Notesu rzymskiego”, „Lepiej palić fajkę niż czarownice”, „Dookoła Świata”, „Vademecum”, „Zrozumieć papieża” (z Katarzyną Zalewską), „Trzeba czasem zażartować” ( z Karoliną Morelowską).

[%]php%news%16022[%]

[%]php%news%16034[%]

Autor: Damian Łobacz

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00