LUBUSKIE:

Związki już nie na „kocią łapę”? Działacze lubuskiej Nowoczesnej popierają projekt ustawy

Dziś kończą się konsultacje społeczne do projektu ustawy o związkach partnerskich. Przygotowała go posłanka Nowoczesnej, Monika Rosa. W projekcie ustawy chodzi o to, by osoby zarówno hetero-,  jak i homoseksualne, mogły sformalizować swój związek.

Ustawa ma dotyczyć jedynie sfery cywilnej, czyli m.in. małżeństw osób, które są w związku partnerskim. Obejmuje również kwestię dziedziczenia majątku po partnerze czy uzyskiwania informacji o jego stanie zdrowia. Nie dotyczy natomiast tzw. adopcji zewnętrznej.

Nie będzie możliwości adoptowania dzieci z zewnątrz, natomiast jeżeli jeden z partnerów ma już dziecko, a drugi nie ma do niego praw, to będzie to sformalizowane. Będzie można takie dziecko adoptować i wtedy oboje partnerów będzie mieć prawo do tego dziecka.Andrzej Żywień, wiceprzewodniczący koła miejskiego Nowoczesnej w Zielonej Górze

Polska jest jednym z niewielu krajów, w których nie są uznawane zarejestrowane związki partnerskie – argumentują lubuscy działacze Nowoczesnej. Tymczasem, jak podaje sondaż IPSOS dla OKO.press, za legalnymi związkami par homoseksualnych jest 52% ankietowanych. Kolejny argument to konstytucyjne prawo do równości Polaków. – Poza tym nie możemy udawać, że takich związków nie ma – twierdzi Andrzej Żywień.

Trudno ignorować coś, co istnieje. Te związki partnerskie funkcjonują, ludzie przez wiele lat, czasem przez całe życie w nich funkcjonują. Natomiast nie mają podstawowych praw – dowiedzieć się o stanie zdrowia w szpitalu, nie mają prawa nawet do pochówku. Jeśli ktoś przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat był w takim związku i nie ma prawa pochować najbliższej osoby, jeszcze w tak traumatycznej sytuacji jak śmierć partnera, naprawdę godzi to w podstawowe prawa obywatelskie.Andrzej Żywień

W skali kraju projekt ustawy dotyczy ok. miliona osób – dodaje Żywień. A w Lubuskiem? – Sprawdzimy to. Natomiast tych związków na pewno jest dużo. Sam znam takie osoby, które z ogromną radością przyjęłyby takie rozwiązanie prawne – mówi.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2011 roku, ponad 13 tysięcy rodzin w województwie lubuskim to osoby w związkach partnerskich.

Projekt uchwały popiera zielonogórskie i nowosolskie koło Nowoczesnej. – Powiem więcej, większość polskiego społeczeństwa jest za tym, żeby wprowadzić związki partnerskie. My jesteśmy forpocztą – uzupełnia wiceprzewodniczący zielonogórskiego koła partii.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00