ROZMOWA NA 96 FM:

Od września – centra kształcenia praktycznego w Zielonej Górze. Będą tłumy do szkół zawodowych?

Zaczęła się sesja maturalna, więc wszystko kręci się wokół egzaminów dojrzałości. Tego tematu nie zabrakło również w Rozmowie na 96 FM, której gościem był naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta, Jarosław Skorulski. Rozmówca Tomasza Misiaka nawiązał również do reformy oświaty.

Zmiany w szkolnictwie obejmują stopniowe wygaszanie gimnazjów oraz wydłużenie nauki w liceach i technikach o rok. Skorulski uważa, że nauczyciele z tych typów szkół postrzegają reformę jako wyjątkowo korzystną.

Myślę, że akurat grupa nauczycieli z liceów i techników uważa, że to bardzo dobre posunięcie, by powrócić do czteroletniego liceum i pięcioletniego technikum. Z tego względu, że jest to etap nauki, gdzie jest realizowana też praca wychowawcza. Chodzi o to, że teraz więzi, które tworzą się w każdej grupie, zaczynają się porządnie zawiązywać dopiero w momencie przygotowywania do matury. Wydłużenie nauki o rok daje jednak wychowawcom więcej możliwości. No i proces dydaktyczny wydłużony o rok umożliwia bardziej systematyczne przygotowanie.Jarosław Skorulski

Zielona Góra ciągle dostosowuje się do nowego systemu edukacji. Niedawno doszło do przekształcenia trzech zespołów szkół w centra kształcenia praktycznego. Dotyczy to Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Elektronicznych i Samochodowych. Placówki zaczną działać w tej formie od września.

W tych centrach mamy spore plany, jeśli chodzi o inwestowanie. Będą budowane i unowocześniane warsztaty, powstaną nowe sale. Będzie lepiej, ale jest to bardziej kwestia projektu (modernizacji kształcenia zawodowego – przyp. red.) niż samego systemu.Jarosław Skorulski

Więcej na temat zielonogórskiego szkolnictwa – w całej audycji.

Rozmowa na 96 FM – Jarosław Skorulski

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00