UCZELNIA:

13-latek odkrył kometę

Fotografie zostały wykonane 11 maja, między godziną 15:08 a 15:54 UT. Kometa pokazała się na trzech kolejnych obrazach, jako nowy, nieco rozmyty obiekt.

Odkrycie potwierdziła analiza następnych zdjęć oraz weryfikacja wykonana przez Michała Kusiaka, łowcę komet i studenta astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Karla Battams’a z Wojskowego Instytutu Badawczego w Waszyngtonie, który koordynuje akcje poszukiwania nowych obiektów z wykorzystaniem danych z obserwatorium SOHO.

Odkryta przez Rafała Reszelewskiego kometa należy do grupy Kreutza, czyli obiektów o peryhelium (punkt na orbicie położony najbliżej Słońca) znajdującym się tuż przy fotosferze dziennej gwiazdy Ziemi. Tak małe odległości dzielące kometę i Słońce powodują, że zdecydowana większość Kreutzów ulega całkowitemu wyparowaniu i w ten sposób kończy swój żywot. W związku z tą charakterystyczną cechą, obiekty z grupy Kreutza nazywane są też często kometami “muskającymi Słońce”.

Grupa Kreutza powstała najprawdopodobniej około 1700 lat temu. Wówczas w okolicy Słońca pojawiła się kometa o pokaźnych rozmiarach (najprawdopodobniej o średnic około 30 kilometrów), która rozpadła się na mniejsze fragmenty pod wpływem oddziaływania dziennej gwiazdy Ziemi.

Na międzynarodowej grupie dyskusyjnej “SOHO Hunter” pojawiły się już pierwsze gratulacje dla młodego polskiego odkrywca – Rafał jest najmłodszym uczestnikiem projektu, któremu udało się odnaleźć kometę.

Za pośrednictwem sondy SOHO odkryto dotychczas 1830 nowych komet, a ponad sto z tych obiektów odnaleźli miłośnicy astronomii z Polski. Projekt SOHO Comets zajmuje się detekcją, katalogowaniem i publikacją informacji o odkrytych kometach, a uzyskane dane służą do lepszego scharakteryzowania modelu danej rodziny obiektów bądź zachowania pojedynczego ciała.

Aby wziąć udział w projekcie należy mieć komputer i stały dostęp do internetu oraz przesłać swoją deklarację do koordynatora programu. Wcześniej warto zapoznać się również z poradnikami “Jak odkryć swoją pierwszą kometę”, które można znaleźć na stronie projektu http://sungrazer.nrl.navy.mil lub na prywatnych stronach prowadzonych przez doświadczonych łowców komet SOHO.

Autor: Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00