UCZELNIA:

45 lat WEIT. List dziekana Pieczyńskiego

Każdy jubileusz stanowi dobry okres do podsumowań i planów. W tym roku Wydział Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji Uniwersytetu Zielonogórskiego obchodzi czterdziestopięciolecie istnienia jako samodzielna jednostka naukowo-dydaktyczna. Czterdzieści pięć lat to dla jednych długi okres, a dla innych całe życie zawodowe. Jeszcze nie tak dawno spotkaliśmy się w Zielonej Górze z okazji obchodów 40 lat naszego Wydziału. Te pięć lat stanowiło okres dynamicznego rozwoju całej naszej jednostki patrząc przez pryzmat potencjału Wydziału, rozwoju jego pracowników, uprawnień wydziału i jego laboratoriów. Aktualna pozycja Wydziału jest dla jego założycieli i twórczych realizatorów okazją do ogromnej satysfakcji. Wynika ona ze świadomości aktywnego uczestnictwa w budowaniu
politechnicznego środowiska naukowego na Ziemi Lubuskiej. Nastał zatem czas na refleksję
i konstruktywne spojrzenie na dotychczasowe dokonania oraz zastanowienie się nad dalszą
perspektywą rozwoju Wydziału.

Wydział Elektryczny ówczesnej Wyższej Szkoły Inżynierskiej został powołany w 1967 roku. Utworzenie Wydziału o profilu elektrotechnicznym było wyzwaniem dla nielicznej kadry wywodzącej się z innych ośrodków akademickich. Wydział powstał dzięki wielkiemu zaangażowaniu i entuzjazmowi budujących go pionierów oraz dużemu wsparciu pracowników naukowych innych uczelni technicznych jak i rodzimego przemysłu. W latach 1974 – 1984 wydział funkcjonował jako Instytut Elektrotechniki na prawach wydziału. W 1984 roku reaktywowano Wydział Elektryczny z dwoma instytutami stanowiącymi szkielet wydziału w dziesięcioleciu 1981—1992. Kolejny okres rozwoju to lata dziewięćdziesiąte, w których poza dalszym rozwojem kadry powołano dwa instytuty informatyczne (1991, 1992). Pozwoliło to na osiągnięcie obecnej struktury Wydziału składającego się z czterech Instytutów.

Aktualnie w skład Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i telekomunikacji wchodzą cztery Instytuty: Informatyki i Elektroniki, Inżynierii Elektrycznej, Metrologii Elektrycznej i Sterowania i Systemów Informatycznych oraz wydawnictwo czasopisma International Journal of Applied Mathematics and Computer Science (AMCS) (czasopismo zarejestrowane w Journal Citation Reports). W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój naukowy pracowników. Obecnie na wydziale pracuje 10 profesorów, 17 doktorów habilitowanych i 52 doktorów. Stan kadry naukowej pozwolił na uzyskanie przez Radę Wydziału uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnika (2002) oraz doktora nauk technicznych w dyscyplinie elektrotechnika (1996), informatyka (2001) oraz automatyka i robotyka (2011). Naszą ambicją w najbliższych latach jest uzyskanie uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie automatyki i robotyki.

Dziś na Wydziale kształcimy na 6 kierunkach w tym 4 prowadzonych przez wydział. Są to automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, informatyka (własne) oraz inżynieria biomedyczna i informacja naukowa i bibliotekoznawstwo (wspólnie z innymi wydziałami). Studia są prowadzone na poziomie trzystopniowym w systemie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. 4 letnie stacjonarne studia doktoranckie prowadzone są w zakresie automatyki i robotyki, informatyki i elektrotechniki. W ostatnich latach Wydział otrzymał na 3 kierunkach wieloletnie akredytacje Państwowej Komisji Akredytacyjnej w tym naszą dumą jest uzyskanie akredytacji z wyróżnieniem dla kierunku informatyka.

Dzisiaj po czterdziestu pięciu latach osiągnięty wielopłaszczyznowy poziom rozwoju Wydziału jest bardzo poważny. Posiadamy kilka uprawnień nadawania stopni naukowych, kształcimy studentów na sześciu kierunkach studiów, posiadamy dobrą kadrę naukową, a prowadzone prace naukowobadawcze w znacznym stopniu są finansowane z funduszy krajowych oraz Unii Europejskiej. Na przedstawiony wizerunek Wydziału pracowało kilka pokoleń nauczycieli i pracowników wspomagających, których wkład jest ogromny i nie do przecenienia. Wszystkim pracownikom Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji, którzy swoim zaangażowaniem i twórczym wysiłkiem przyczynili się do dynamicznego rozwoju Wydziału pragnę podziękować za duże zaangażowanie i twórczy wysiłek. Życzę Wam wszystkim dalszych sukcesów i zadowolenia w pracy zawodowej, dużo zdrowia oraz pomyślności w życiu prywatnym.

Autor: Prof. Andrzej Pieczyński, Dziekan Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i telekomunikacji

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00