W szkołach brakuje nauczycieli fizyki, zwłaszcza tych, którzy mogą jednocześnie uczyć matematyki. Na to zapotrzebowanie zamierza odpowiedzieć Uniwersytet Zielonogórski. Od przyszłego roku akademickiego studenci kierunku fizyka będą mogli wybrać specjalność „fizyka nauczycielska”.
Program studiów na specjalności połączy typowo ścisłe przedmioty z wiedzą pedagogiczną i psychologiczną. Studenci będą mogli również równolegle kształcić się na specjalności „matematyka nauczycielska”, która dodatkowo poszerzy ich kwalifikacje.
Możliwość połączenia na przykład fizyki i matematyki jest niezwykle atrakcyjną sprawą dla dyrektorów szkół. Bo o ile dla samego nauczyciela fizyki trudno byłoby w szkole wypełnić etat, to już dla nauczyciela matematyki i fizyki – jak wynika z informacji, które mamy z kuratorium i ze szkół – praca znajduje się niemal natychmiast.
Atutem fizyki na Uniwersytecie Zielonogórskim jest to, że zdobywa czołowe miejsca w rankingach studiów w Polsce.
W ostatnim rankingu „Perspektyw” kierunek fizyka na naszym wydziale zajął trzecie miejsce. Ocenie podlegało 15 wydziałów na uczelniach w całym kraju. Poza tym wydział posiada naukową kategorię „A”. Studenci mają możliwość korzystania z bardzo specjalistycznych pracowni, aparatura jest nowoczesna, więc jakość i warunki kształcenia są na bardzo wysokim poziomie.
Absolwenci po 5 latach studiów uzyskają uprawnienia do nauczania fizyki w szkołach ponadpodstawowych i średnich.