Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które od początku patronuje konkursowi FameLab, w tym roku ufundowało nagrodę specjalną: jest to wyjazd na wybraną międzynarodową konferencję naukową.
– Życzę, by konferencja naukowa, w której weźmie Pan udział, przyczyniła się do pogłębienia wiedzy i była zachętą do dalszej pracy – dr hab. Daria Lipińska-Nałęcz pogratulowała Piotrowi Koniecznemu z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Do wszystkich finalistów wiceminister nauki zwróciła się z przesłaniem: – Mam nadzieję, że swoją pasją przyciągnięcie tłumy młodych ludzi, że pokażecie im, iż nauka jest czymś wspaniałym i warto się jej poświęcić.
W finałowym pojedynku, który odbył się w sobotę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zmierzyło się 10 młodych popularyzatorów nauki. Każdy miał zaledwie trzy minuty na to, by w sposób ciekawy i niebanalny opowiedzieć o swoich badaniach naukowych. Decyzją jury, któremu przewodniczył profesor Marek Abramowicz, zdobywcą pierwszego miejsca został Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. W czerwcu będzie on reprezentował Polskę w międzynarodowym finale konkursu FameLab w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. Zwycięzca otrzymuje też nagrodę pieniężną: 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. na dowolne wydatki.
Wśród wyróżnionych znaleźli się także: Magdalena Richter, biolog molekularny, doktorantka w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie – zdobywczyni II miejsca, a także Maciej Jasiński, fizyk, doktorant MISMaP na Uniwersytecie Warszawskim (III miejsce). Laureatem nagrody publiczności został Piotr Konieczny.
Konkurs FameLab narodził się w Wielkiej Brytanii w 2005 r. podczas festiwalu naukowego w Cheltenham. Jest skierowany jest do studentów, doktorantów i pracowników naukowych związanych z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, medycznymi, rolniczymi lub technicznymi.
Polską edycję konkursu FameLab organizuje Centrum Nauki Kopernik we współpracy z British Council.
Autor: Źródło: www.nauka.gov.pl