W Seminarium tym wzięli udział prof. Zbigniew Kłos z Polskiej Akademii Nauk z Centrum Badań Kosmicznych. Wystąpił on z wykładem na temat Przestrzeni Kosmicznej -Europejski Obszar Innowacyjnej Gospodarki i Badań. Na spotkaniu pojawił się także Jakub Ryzenko z Ministerstwa Gospodarki. On wygłosił wykład pod tytułem Techniki Satelitarne w Gospodarce XXI w. Na spotkaniu będzie również prof. Włodzimierz Lewandowski z Międzynarodowego Biura Miar i Wag w Sevres pod Paryżem. On opowiedział o Przemyśle Nawigacji Satelitarnej. Seminarium to zapowiada nową specjalność na Wydziale Ekonomii i Zarządzania.
Na spotkaniu obecni byli także lubuscy parlamentarzyści z Zespołu ds. Przestrzeni Kosmicznej: Bogusław Wontor i Marek Cebula.
Komentarz prof. Józefa Korbicza z UZ:
– W przyszłości kosmos stanie się istotną formą aktywności – przewiduje prof. Józef Korbicz, Dyrektor Instytutu Sterowania i Systemów Informatycznych. – Dawniej zakładano że telefony komórkowe będą kontrolowane tylko przez satelity. Firma Motorolla była przekonana, że komórki będą potrzebne tylko na pustyni lub gdzieś w górach. To był błąd. Obecnie komórki są potrzebne teraz, na co dzień. Tamte technologie satelitarne były drogie. Motoralla sporo straciła z tego powodu. Natomiast inne firmy stworzyły tańsze stacje naziemne zyskując przewagę na rynku. Technologie kosmiczne nabrały innego wymiaru. Obecnie technologia kosmiczna staje się tańsza, a w rezultacie nasze telefony komórkowe staną się w ciągu najbliższych czterech lat telefonami satelitarnymi. To wielki postęp w ciągu dwudziestu lat – wyjaśnia nasz rozmówca.
Autor: Eliza Bondaryk, Konrad Zawiślak