Dokąd lecą? Jak długo? Jak szybko? I jaką trasą? To pytania do bocianów, a odpowiedzi na nie będą szukać studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pomogą im w tym narzędzia, na które Uczelniane Koło Ligi Ochrony Przyrody otrzymało pieniądze od fundacji KGHM Polska.
Młodzi badacze otrzymali 60 tys. zł. Za te pieniądze będą mogli zakupić loggery, które pozwolą śledzić różne parametry, jeśli chodzi o bociany. – To będą badania pierwsze na świecie – mówi prof. Leszek Jerzak, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych naszej uczelni.
Pieniądze przekazała fundacja KGHM Polska. Jej wiceprezes, Paweł Ernst liczy, że to dopiero początek szerszej współpracy.
Dlaczego tak warto dbać o bociany? O tym dr Olaf Ciebiera z Instytutu Nauk Biologicznych, prezes zarządu okręgu Ligi Ochrony Przyrody.
Dla studentów to realizacja zajęć dydaktycznych w praktyce. Mówi Daria Suchobieska, przewodnicząca Uczelnianego Koła Ligi Ochrony Przyrody.
Prof. Wojciech Strzyżewski, rektor naszej uczelni uważa, że Instytut Nauk Biologicznych to wyróżniająca się jednostka na naszej uczelni.
Dodajmy, że analizy krwi będą prowadzone w laboratoriach Instytutu Nauk Biologicznych. Pozwoli to na sformułowanie takich wniosków, jak przeżywalność bocianów, szybkość lotów, miejsce zimowania czy liczbę potomstwa po przystąpieniu do rozrodu.