Epigrafika to nauka pomocnicza historii. Zajmuje sie badaniem napisów wykonanych na materiale twardym (kamień, drewno, metal itp.). Uniwersytet Zielonogórski jest JEDYNĄ uczelnią w kraju, która może pochwalić się Pracownią Epigraficzną w Instytucie Historii.
Pierwsza ksiązka członków Studenckiego Koła Epigraficznego zawiera spis dawnych ewangelickich płyt nagrobnych, które zachowały się w 16 miejscowościach dzisiejszego powiatu zielonogórskiego. Studenci przysporzyli wiele trudu, by najpierw odnaleźć takie cmentarze, których stan jest opłakany. Młodzi naukowcy odczytali treść i opisali wygląd zachowanych płyt.
Książka jest kopalnią wiedzy nie tylko dla historyków, ale także dla każdego, kto choć trochę interesuje sie przeszłością terenów, które obecnie zamieszkuje. Można się z niej dowiedzieć, kto żył 100, 200 lat temu w miejscu naszego zamieszkania, jak zmieniała się forma liternictwa nagrobnego, w jaki sposób chowano swoich bliskich, jak ich upamiętniano i czym różnią się dawne płyty od tych dzisiejszych.
Publikacja jest również doskonałym powodem, by zaapelować do mieszkańców województwa lubuskiego o szacunek do pozostałości po zabytkach, chociażby ze względu na to, żeby wzbudzić szacunek do cmentarzy naszych przodków znajdujących się na Kresach.
Studenckie Koło Epigraficzne ma zamiar wydać 12 tomów, z których każdy będzie poświecony innemu powiatowi, zaś na każdy tom składać się będzie 6 zeszytów. Pierwszy już sie ukazał, a członkowie Koła zbierają materiał na kolejny, którego promocja planowana jest na jesień bieżącego roku.
Autor: Sylwia Kobus