Komisja przygotowała właśnie broszurę na temat działania Instrumentu na rzecz Żywności. Widać w niej, że pomoc w ramach instrumentu dotarła do około 50 mln osób na całym świecie i że przynosi konkretne wyniki. Komisja Europejska otrzymała imponującą liczbę doskonałych wniosków, jednak ze względu na ograniczenia budżetowe wzywa pozostałych donatorów do udzielenia pomocy w finansowaniu projektów poprzez nowo powstałą „aukcję” projektów w ramach Instrumentu na rzecz Żywności.
– Nie możemy godzić się, aby w naszych czasach ludzie doświadczali głodu i borykali się z trudną sytuacją żywnościową. Dzięki Instrumentowi na rzecz Żywności Europa była w stanie szybko i skutecznie zareagować na kryzys żywnościowy, który dotknął kraje rozwijające się – oświadczył Andris Piebalgs, komisarz UE ds. rozwoju. – Komisja dotrzymała swojej obietnicy i zapewniła krajom potrzebującym skuteczną pomoc. Nasza pomoc dociera do ponad 50 mln osób, w tym wielu posiadaczy małych gospodarstw rolnych, i liczba ta będzie wzrasta.
Instrument na rzecz Żywności został uruchomiony w grudniu 2008 r. jako szybka reakcja UE na trudną sytuację żywnościową w 50 krajach rozwijających się, powstałą w wyniku światowego wzrostu cen żywności w 2008 r.
Konkretne wyniki
Działania w krajach potrzebujących rozpoczęły się w 2009 r. i w wielu z tych 50 krajów zaczyna być widać konkretne wyniki.
W Pakistanie rolnicy w poprzednich dwóch latach zmniejszali uprawy, ponieważ wzrosły ceny nasion oraz nawozów, a jednocześnie – w związku z brakiem opadów – wzrosły też ceny żywności. W tym roku rolnikom udało się zatrzymać te tendencje spadkowe dzięki pomocy ze wspólnych projektów UE, WFP i FAO w ramach Instrumentu na rzecz Żywności. 23 tys. pakistańskich rolników uniknęło zadłużenia, ponieważ otrzymali od WFP 400 kg pszenicy, dzięki czemu mogli przetrwać trudny okres do zbiorów.
W Nigrze w 2009 r. UE i UNICEF nawiązały w ramach Instrumentu na rzecz Żywności partnerstwo mające na celu udzielenie pomocy 65 tys. silnie niedożywionych dzieci poniżej 5 roku życia.
W Gwatemali dzięki pomocy z Instrumentu na rzecz Żywności 14 tys. rodzin będących posiadaczami małych gospodarstw rolnych zyskało możliwość zakupu nawozów.
Zobowiązanie długoterminowe
Komisja Europejska do tej pory przypisała do konkretnych projektów 97 proc. środków dostępnych w ramach instrumentu i to samo stanie się w najbliższym czasie z resztą środków. Ostatnia decyzja w sprawie finansowania została przyjęta w kwietniu 2010 r. i opiewała na kwotę 145,3 mln EUR.
Szybkie tempo wdrażania instrumentu zostało osiągnięte dzięki wykorzystaniu istniejących sposobów finansowania i nienagannej współpracy ze strony wszystkich zaangażowanych agencji i rządów. Przewodnia rola Komisji Europejskiej zadecydowała o skuteczności współpracy między zaangażowanymi organizacjami międzynarodowymi, w trakcie której udało się uniknąć powstania nowych obciążeń administracyjnych i wertykalnych funduszy powierniczych.
Aukcja projektów
Ogłoszenie do składania wniosków o finansowanie w ramach Instrumentu na rzecz Żywności zostało opublikowane w 2009 r. W związku z dużą liczbą otrzymanych wniosków Komisja Europejska opracowała broszurę przedstawiającą 84 najlepsze gotowe projekty, która ma ułatwić kontakty między inwestorami a autorami projektów.
Poprzez portal „aukcyjny”, na którym udostępniane są inwestorom gotowe projekty, Komisja Europejska pragnie zwiększyć opłacalność, spójność i koordynację zgodnie z programem działania z Akry w sprawie skuteczności pomocy.
Autor: Źródło: KE