Pierwszy z nich obejmuje: budowę dwóch budynków doświadczalnych w technologii pasywnej i energooszczędnej na terenie Parku Naukowo- Technologicznego UZ. –Mam nadzieję, że to będzie przykład modelowej współpracy, zarówno, gdy chodzi o obszar naukowy i także będą mogli wykorzystywać to przedsiębiorcy do funkcjonowania i później te technologie wprowadzić w budownictwie– mówi prof. Czesław Osękowski, rektor UZ.
Poza tym, na terenie UZ oraz w Cottbus powstaną dwie stacje szybkiego ładowania zasilanych ze źródeł wiatru i słońca. Pomiędzy Zieloną Górą i Cottbus będzie także kursował 20-osobowy autobus elektryczny. UZ na realizację tych zadań otrzyma ponad 911 tysięcy euro.
W ramach drugiego projektu zostaną zrealizowane dwa zadania. Na terenie Parku Technologicznego TIP w Cottbus wybudowana zostanie szklarnia samowystarczalna- energetyczna FRAME. Na terenie Parku Naukowo- Technologicznego UZ w Nowym Kisielinie stanie budynek demonstracyjny.
Naukowcy z obydwu uczelni będą także prowadzić wspólne badania naukowe w zakresie optymalizacji w produkcji agrokultur przy zastosowaniu odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie dla naszej uczelni wyniesie prawie 120 tysięcy euro. Pieniądze na oba projekty będą pochodzić z programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Zakończenie realizacji wszystkich zadań zaplanowano na 2013 rok.
Autor: Jakub Suszka