>AUDYCJE 96 FM:UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Z UZ-etem w kosmos! [Kwadrans Akademicki]

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) znajduje się w Warszawie. Centrum prowadzi prace naukowe opierając się na wynikach eksperymentów satelitarnych dotyczących fizyki przestrzeni kosmicznej oraz fizycznych i geodynamicznych procesów zachodzących na Ziemi i innych planetach. W ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) specjaliści CBK PAN biorą udział w międzynarodowych projektach misji kosmicznych oraz programach badawczych krajowych i zagranicznych.

Związki Centrum z Zieloną Górą są bardzo bliskie. 1 kwietnia 2019 w Zielonej Górze utworzono Laboratorium Dynamiki Manipulatorów Satelitarnych, nową jednostkę organizacyjną Centrum Badań Kosmicznych. Profesor Marek Banaszkiewicz, który gościł w programie Kwadrans Akademicki przypomniał.

Laboratorium, które zajmuje się robotyką kosmiczną ma dosyć złożoną nazwę: Dynamika Manipulatorów Satelitarnych, która odpowiada temu co chcemy robić. Robotyka znalazła się tutaj dlatego, że mamy dobre wsparcie na Uniwersytecie w tej dziedzinie na Wydziale Mechanicznym. Nasze ostatnie próby dowodzą, że mamy też zainteresowanie studentów co jest bardzo ważne. Myślę, że Koło Inżynierii Kosmicznej będzie miało do odegrania bardzo ważną rolę w rozwoju tej dziedziny w regionie i Polsce.

To nie jedyne związki naszego regionu z CBK oraz realizowanymi projektami wykraczającymi, nomen omen, w kosmiczną przyszłość. Według umowy zawartej w listopadzie 2020 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego i podpisanej pomiędzy marszałek Elżbietą Anną Polak oraz Michałem Nicklem – prezesem spółki PTB Nickel – powstanie Park Technologii Kosmicznych (PTK) w Nowym Kisielinie, dzielnicy miasta Zielona Góra. Wykonawca zbuduje obiekt za 28 mln zł do końca grudnia 2022 roku. Koszt całej inwestycji to 60 mln zł.

Zapytaliśmy prof. Banaszkiewicza czy w Parku Technologicznym będą powstawać satelity.

Jedno z tych laboratoriów w Parku będzie miało zamysł budowy niedużych satelit, od 10 do 20 kilogramów. Jest to nowy trend w badaniach kosmicznych. Dawniej satelity musiały być większe, by mogły realizować programy naukowe czy programy obserwacji Ziemi. Teraz mogą być mniejsze, które powstają przy wykorzystaniu mniejszej infrastruktury. Do dużych satelitów potrzebne są duże hale, spora ilość obsługi i duże komory do testowania. Dla mniejszych można to zrobić na mniejszej powierzchni, która dobrze się zmieści w Parku Technologii Kosmicznej.

Inicjatorem PTK był prof. Janusz Gil z Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2014 r. pierwotnie miał to być radioteleskop. Jednak przy wsparciu władz regionalnych (budowa PTK została wpisane w strategię rozwoju woj. Lubuskiego w 2015 r.) Centrum Badań Kosmicznych PAN, zielonogórskiej firmy Hertz i Uniwersytetowi Zielonogórskiemu, Park Technologii Kosmicznej powstanie do końca 2022 r.

Więcej na temat działań Koła Naukowe Inżynierii Kosmicznej UZ możecie dowiedzieć się z rozmowy z prof. Markiem Banaszkiewiczem CBK PAN i Stanisławem Kozłowskim, przewodniczącym KNIK UZ, dostępnej na radiowym Facebooku.

Program Kwadrans Akademicki w każdy czwartek po godzinie 14:00, na radiowej antenie 96fm i Facebooku Radia Index.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00