UCZELNIA:WAŻNE

Zdrowie psychiczne studentów po roku w pandemii

Od ponad roku studenci uczą się niemal wyłącznie zdalnie. Kiedy będą mogli powrócić na uczelnie? Na pewno nie w tym roku akademickim.

Jakie mogą być skutki takiej nauki? Specjaliści od zdrowia psychicznego biją na alarm. Nie tylko jakość nauki spadła. Gorzej jest także ze zdrowiem studentów.

Istotną rzeczą jest, aby studenci wiedzieli, gdzie mogą znaleźć pomoc w tym trudnym czasie. Wychodząc naprzeciw swoim podopiecznym, uczelnia oferuje kompleksową pomoc psychologiczną.

O problemach towarzyszących studentom mówi psycholog Łukasz Wojtacha.

Tych kontaktów, które w tym czasie mam ze studentami, większość z nich bardzo negatywnie odnosi się do swojego stanu psychicznego, emocjonalnego. Ten spowodowany jest izolacją, brakiem normalnej aktywności, która towarzyszyła im wcześniej.

Prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog Uniwersytetu Zielonogórskiego przeprowadził badanie, z którego wynika, że w czasie pandemii 44% badanych w grupie od 18 do 29 lat silniej odczuwało uczucie przygnębienia, czy nawet stany depresyjne. Wskazywali także na częstsze napady złości lub frustracji. Z kolei 53% uczniów i studentów przechodziło okres załamania lub kryzysu psychicznego.

Pracownicy i studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów. Jeśli potrzebujecie pomocy, dzwońcie pod numerem telefonu: 797 945 050 lub piszcie na adres mailowy: cwon@uz.zgora.pl.

Materiał przygotował Jakub Rej

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00