Katedra Chorób Wewnętrznych Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego organizuje pierwszą edycję bezpłatnego, specjalistycznego kursu dla pielęgniarek i położnych „Ordynowanie leków i wypisywanie recept”. Rozpoczęcie kursu planowane jest po zgłoszeniu się minimalnej liczby uczestników, tj. 30 osób. Termin rozpoczęcia kursu zostanie ogłoszony na stronie Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.
W czasie kursu słuchacze będą uczestniczyć w zajęciach teoretycznych i praktycznych (zajęcia teoretyczne: cz. I – 3 tygodnie + 20 godz. stażu, cz. II – 2 tygodnie + 14 godz. stażu). Staż będzie się odbywał po zaliczeniu części teoretycznej, w gabinetach lekarzy rodzinnych (w grupach 2-3 osobowych).
Zajęcia będą odbywać się w piątki od godziny 14.00 do 19.00 oraz w soboty od godziny 9.00 do 15.45 w cyklu cotygodniowym. Kurs zakończy się egzaminem teoretycznym, przeprowadzonym w formie pisemnej oraz egzaminem praktycznym.
Planowane są kolejne edycje kursu, aż do wyczerpania liczby chętnych osób.
Kurs został podzielony na dwie części w zależności od posiadanych kwalifikacji zawodowych:
CZĘŚĆ I – przeznaczona jest dla pielęgniarek i położnych posiadających dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarek i położnych posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa (zgodnie z art.15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej Dz. U. z 2014 r. poz. 1435 z późn. zm.)
CZĘŚĆ II – przeznaczona jest dla pielęgniarek i położnych posiadających dyplom ukończenia studiów, co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarek i położnych posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa (zgodnie z art.15a ust. 2 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1435, z późn. zm.)
Osoby, które ukończą kurs (po złożeniu egzaminu i uzyskaniu certyfikatu) uprawnione będą do:
– część I
1. Samodzielna ordynacja leków zawierających określone substancje czynne, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, w tym wystawianie na nie recept.
2. Samodzielna ordynacja środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, w tym wystawianie na nie recept.
3. Samodzielna ordynacja wyrobów medycznych, w tym wystawianie na nie recept lub zleceń.
4. Wystawianie recept w ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji na leki, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe oraz na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia, niezbędne do kontynuacji leczenia.
5. Wystawianie recept lub zleceń w ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji na wyroby medyczne.
6. Samodzielne ordynowanie leków z kategorii OTC.
– część II
1. Wystawianie recept w ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji na leki, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie
działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, niezbędne do kontynuacji leczenia
2. Wystawianie recept w ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia.
3. Samodzielne ordynowanie leków z kategorii OTC.
Dokumenty wraz ze zgłoszeniem na kurs można składać w Dziekanacie Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu ul. Zyty 26, Zielona Góra;
lic. Arleta Zaleska tel. 683283143; a.zaleska@wlnz.uz.zgora.pl
Nie są przyjmowane zgłoszenia telefoniczne.
Szczegółowe informacje o kursie i zasadach rekrutacji znajdują się na stronie: http://www.wlnz.uz.zgora.pl/docs/news/Informacja-o-kursie.pdf
Zajęcia będą odbywały się w salach Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ulicy Energetyków 2.
Autor: UZ