Przyjechali tutaj ze wszystkich stron świata – z Wielkopolski, jako repatrianci z Kresów bądź reemigranci z Francji. Pierwsi powojenni mieszkańcy Zielonej Góry mieli duży wkład w rozwój polskiej administracji, szkolnictwa i odbudowę więzi społecznych. Wyrazem wdzięczności za ich wysiłek są coroczne obchody rocznicy powrotu miasta do Macierzy.
Postacią, która nierozłącznie kojarzy się z początkami Zielonej Góry po wojnie, jest jej pierwszy polski burmistrz – Tomasz Sobkowiak. Zasługi tego włodarza przypomniał prof. Wiesław Hładkiewicz, politolog Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Prywatne losy burmistrza Sobkowiaka także były bardzo trudne. W czasach II wojny światowej był więźniem obozu Auschwitz, a w 1946 roku został zawieszony w obowiązkach burmistrza. Powodem było dochodzenie, jakie podjął wobec niego Urząd Bezpieczeństwa. Tomasz Sobkowiak zrezygnował z funkcji w 1949 roku.
Wspomnieniami z pierwszych powojennych lat w Zielonej Górze podzieliła się również Irena Dziewulak ze Stowarzyszenia Pionierów Zielonej Góry.
Podczas uroczystości złożono kwiaty pod tablicą, która upamiętnia burmistrza Tomasza Sobkowiaka. Młodzież z VII Liceum Ogólnokształcącego przygotowała zaś okolicznościowe przedstawienie.