WAŻNEZIELONA GÓRA:

„Aktywny Rodzic”: ZUS przypomina o ważnych terminach

Kolejne transze świadczenia „Aktywnie w żłobku”  ZUS wypłaci 20 grudnia 2024 r.  Natomiast 30 grudnia  na rachunki rodziców i opiekunów wpłyną świadczenia „Aktywni rodzice w pracy” i „Aktywnie w domu”.

Środki w danym miesiącu są wypłacane za miesiąc poprzedni. –  Rodzice i opiekunowie powinni pamiętać o terminach składania wniosków – przekazuje Agata Muchowska, rzeczniczka ZUS w regionie.

Wniosek o świadczenie „Aktywnie w żłobku” można złożyć najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do żłobka. Jeśli rodzic złoży wniosek w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy, czyli najpóźniej 2 stycznia 2025 r., to prawo do świadczenia otrzyma od 1 października. Od 3 stycznia będą obowiązywać inne terminy. Jeśli po tej dacie rodzice złożą wniosek w ciągu 2 miesięcy, od kiedy dziecko zaczęło uczęszczać do placówki, to w takiej sytuacji otrzymają prawo do świadczenia od dnia pójścia do żłobka.

Jeszcze nie wszyscy uprawnieni rodzice złożyli wnioski o świadczenie „Aktywnie w żłobku”. W takiej sytuacji ZUS nadal wypłaca dofinasowanie żłobkowe w kwocie 400 zł miesięcznie. Jeśli rodzice chcą otrzymać świadczenie z wyrównaniem od października powinni złożyć wniosek najpóźniej 2 stycznia 2025 r.

W przypadku świadczeń „Aktywnie w domu”  i „Aktywni rodzice w pracy”  nie ma możliwości przyznania ich za okresy wcześniejsze niż miesiąc złożenia wniosku. Dlatego rodzice nie powinni zwlekać ze złożeniem wniosku, jeśli dziecko osiągnęło wymagany wiek. O świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”  powinni występować w miesiącu, w którym mają aktywność zawodową i dziecko kończy co najmniej 12 miesięcy. Z kolei o świadczenie „Aktywnie w domu” rodzice powinni składać wniosek w miesiącu, w którym dziecko kończy co najmniej 12 miesięcy. Ze złożeniem wniosku  nie trzeba czekać do urodzin malucha – można to zrobić 1. dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy pierwszy rok życia.

Wnioski o te świadczenia można składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem: platformy PUE ZUS (eZUS), aplikacji mobilnej mZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Zobacz więcej
- REKLAMA -
Back to top button