ZIELONA GÓRA:

Alternatywa dla WOS-u? Obywatelskie lekcje w Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu

Nadchodzące 100-lecie odzyskania niepodległości sprzyja dyskusjom o patriotyzmie. Jego ważnym elementem jest wiedza o tym, jak funkcjonuje kraj, na czym polega choćby działanie partii politycznych. Te informacje już od kilku lat przekazuje Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu.

Pomysłodawcą Akademii jest fundacja Klub Jagielloński z Krakowa. Składa się na nią cykl zajęć przeznaczony dla uczniów szkół średnich. Młodzież ma okazję wcielić się w rolę samorządowców bądź polityków z ław sejmowych.

Powiem, jak wyglądają pierwsze zajęcia. Mówimy uczniom o idei projektu, o czym będą zajęcia. Pytamy ich, czym dla nich jest patriotyzm, czy czują się patriotami. To jest wstęp do zajęć. Później rozdajemy każdemu przypinki, na których mają napisane, z jakiego ugrupowania będą występować. Mamy tam konserwatystów, ludowców, narodowców, socjaldemokratów. Ważne jest to, że nieważne jakie uczniowie mają poglądy polityczne, ta przypinka ma zdefiniować, kim będą. Każde ugrupowanie dostaje instrukcje, w ramach których wiedzą, na co mają stawiać, czego unikać, a co jest ich kluczowym zadaniem.Leszek Masklak

Część uczniów występuje również w roli mediów. Ich zadaniem jest porozumienie z politykami w kwestii finansowania i poparcia. Poprzez gry symulacyjne młodzi ludzie uczą się współpracować, nawiązywać kompromisy, poznają też kompetencje poszczególnych władz.

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu obejmuje trzy ścieżki tematyczne: samorządność, kulturę pamięci i patriotyzm gospodarczy. W ich ramach młodzież wypracowuje m.in. projekty społeczne, które dotyczą małej ojczyzny.

Były szkoły, które robiły gry historyczne, gry miejskie, bo chciały przybliżyć ludziom postać historyczną związaną z miejscowością. Byli uczniowie III LO, którzy nakręcili film promocyjny o Zielonej Górze. I po każdych zajęciach uczniowie dostają zadanie, które muszą zrealizować do kolejnych. Pierwsze to wywiad z nowoczesnym patriotą. Muszą znaleźć kogoś takiego. Drugie, w zależności od lat jest różne: z jednej strony były to memy, w których w śmieszny sposób mieli pokazać rzecz związaną z daną miejscowością. Albo końcowym zadaniem jest nakręcenie filmu, który pokazuje ich projekt społeczny.Leszek Masklak

Nowa edycja Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu rusza w grudniu. Szkoły mogą więc zgłaszać się do tej inicjatywy. Poszukiwani są także studenci do prowadzenia zajęć. Informacje o Lubuskiej Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu można znaleźć na Facebooku oraz stronie anp.kj.org.pl. Zachęcamy również do wysłuchania rozmowy z Leszkiem Masklakiem.

Godzina Rektorska – Leszek Masklak

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00