W tym roku odbyła się jubileuszowa, trzydziesta już edycja Bachanaliów Fantastycznych. Jak ZKF Ad Astra postanowił ją uczcić?
Bachanalia Fantastyczne to jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce. Lubuscy miłośnicy science fiction zaczęli się oficjalnie spotykać jeszcze w latach osiemdziesiątych. Jak wspominają najstarsi stażem członkowie, były to zupełnie inne czasy, gdzie poznanie ludzi o podobnych zainteresowaniach było o wiele trudniejsze niż dziś. Zdobycie nowej książki obcojęzycznego autora graniczyło z cudem, a odtwarzacz wideo był ewenementem na skalę miasta.
Od tamtej pory wiele się zmieniło. Konwent rozrósł się na tyle, że zajmuje cały teren Zaułka Artystów. Impreza odbywa się nie tylko w pomieszczeniach klubowych, ale również w tych należących do Fundacji Salony i Piekarni Cichej Kobiety. Co więcej, w tym roku pewne atrakcje miały miejsce w Planetarium Wenus.
Również sam program konwentu miał wiele do zaoferowania. Pojawił się oddzielny dział warsztatowy, przeznaczony specjalnie dla młodych twórców, którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności pod okiem specjalistów. Chętni mogli się szkolić w dziedzinie literatury, filmu czy komiksu.
Jak zwykle nie zabrakło też ciekawych prelekcji. Oprócz paneli o najgorszych horrorach, sentymentalnych podróżach przez USA, czy też przyszłości ludzkości, odbyło się też mnóstwo rozmów z zaproszonymi gośćmi. W tym roku Zieloną Górę odwiedzili min. Jakub Ćwiek – autor cyklu „Kłamca”, Rafał Kosik – twórca powieści „Kameleon” i serii dla młodzieży „Felix, Net i Nika” oraz Łukasz Orbitowski – laureat Paszportu Polityki i prowadzący programu „Dezerterzy” na antenie TVP Kultura.
Nie zabrakło też Macieja Parowskiego, jednego z ojców polskiej fantastyki, który na Bachanaliach obchodził swoje siedemdziesiąte urodziny.
Mimo iż, zielonogórski konwent nie należy do największych, to z pewnością jest jedną z ciekawszych imprez tego typu w Polsce. Interesujące rozmowy, doświadczeni prelegenci i ,co najważniejsze – rodzinna atmosfera, sprawiają, że spędzony tu czas staje się niezapomniany. Miejmy nadzieję, że kolejne edycje Bachanaliów Fantastycznych będą równie udane, co trzydzieści poprzednich.
autorka: Weronika Dobrowolska