Tzw. internet rzeczy, czyli coraz większa liczba „inteligentnych” urządzeń w pracy czy domu to już właściwie codzienność. Niejeden z nas widział smartwatche, czujniki aktywności fizycznej czy oświetlenie sterowane aplikacją mobilną. Jak nie pogubić się w świecie tylu technologii? Można od najmłodszych lat spróbować sił w programowaniu robotów.
Takie zajęcia odbywają się w wojewódzkiej bibliotece im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze w ramach Letniej Czytelni Norwida. Narzędziem do nauki i zabawy dla dzieci jest robot edukacyjny Photon. Jak wyglądają warsztaty i czemu służą?
Staramy się, aby pokazać dzieciom, że programowanie to nie jest taka straszna rzecz, jak pokazują ją na ekranach komputerów. To również zabawa. Możemy uczyć dzieci już od najmłodszych lat, czym jest programowanie. Jedynym warunkiem, który dzieci muszą spełniać, jest umiejętność czytania, ponieważ bawimy się robotami na zasadzie „ułóż klocki w określonej kolejności, aby robot zrobił to i tamto”. A poza tym jest to zabawa, dzięki której trochę przemycamy wiedzę.Bartosz Czerniawski
Kolejne warsztaty programowania robota Photon – we wtorek, 31 lipca o 12:00. Inne zajęcia w trakcie Letniej Czytelni Norwida to m.in. zumba dla dzieci, pokaz eksperymentów chemicznych, szydełkowanie i warsztaty plastyczne w temacie sztuki współczesnej.