Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną „Widzę, słyszę, reaguję”. Apeluje tym samym o to, byśmy nie byli obojętni na akty przemocy. Jeśli jesteśmy jej świadkami, powinniśmy to zgłosić na policję oraz do instytucji pomocowych. Nie jest to donosicielstwo, ale wyraz troski o osobę, która doświadcza fizycznego lub psychicznego znęcania.
Reakcja na przemoc wobec drugiego człowieka to czytelny sygnał, że sprawca nie jest bezkarny – przypomina Bogdan Kowal, pracownik Biura Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom zielonogórskiego MOPS-u.
W trakcie kampanii MOPS przypomina, z jakiego wsparcia mogą skorzystać osoby dotknięte przemocą. W biurze przy ulicy Dworcowej 31 bezpłatnych porad udzielają prawnicy, specjaliści terapii uzależnień i psychologowie.
Kampania „Widzę, słyszę, reaguję” jest prezentowana w lokalnych stacjach radiowych i telewizji. Na zielonogórskim deptaku znajdują się natomiast plakaty z numerami telefonów do ośrodków, które pomagają ofiarom przemocy.