UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Biegiem po zdrowie i życie! Pierwszy bieg „Pokonać raka” w Zielonej Górze

Pobiegli po to, by wspomóc szpital, osoby, które walczą z nowotworem, wreszcie – dla własnego zdrowia. Uczestnicy I Wielkiego Biegu „Pokonać raka” ruszyli sprzed urzędu marszałkowskiego w 5-kilometrową trasę ulicami miasta. Nieistotne, w jakim czasie pokonali dystans. – Wszyscy jesteście zwycięzcami – mówił do biegaczy dr Marek Szwiec, kierownik oddziału onkologii Szpitala Uniwersyteckiego.

Wydarzenie zorganizowali studenci kierunku lekarskiego z Koła Naukowego Onkologii Klinicznej i Koła Naukowego Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczestników biegu przywitała słoneczna aura.

Bieg „Pokonać raka” to także wiele osobistych historii – i tych związanych z bieganiem, i ze zmaganiami z chorobą.

Wpisowe biegaczy będzie przeznaczone na rozwój chirurgii onkologicznej i onkologii klinicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. W tej chwili niezbędny jest m.in. remont oddziału onkologii – poinformował dr Marek Szwiec.

Potrzeby są olbrzymie, więc to jest kropla w morzu tego, co będzie niezbędne w ciągu najbliższych kilku lat. Potrzebny jest remont całej poradni onkologicznej, całego Klinicznego Oddziału Onkologii, dodatkowe doposażenie chirurgii onkologicznej. Każdy przyzwoity grosz zostanie w odpowiedni sposób wydany. Każda osoba, która się tu zjawiła i wspomogła onkologię, tak naprawdę jest zwycięzcą biegu. Pokazała też, że wysiłek fizyczny jest profilaktyką choroby nowotworowej.dr Marek Szwiec

Kliniczny Oddział Onkologii jest w stanie przyjąć 54 pacjentów. – Łóżka są prawie cały czas zapełnione, trochę mniej pacjentów jest w ciągu weekendu. Ale mamy zamiar trochę zmienić sposób leczenia, w większym stopniu nastawiony na leczenie jednodniowe. Mamy odcinek chemioterapii, gdzie leczymy systemowo, na tej zasadzie, że większość leczenia jest w domu zamiast w szpitalu. Po wakacjach ma się rozpocząć remont tego odcinka – dodaje lekarz.

Szpital Uniwersytecki jest również w trakcie realizacji zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego. To czepki onkologiczne, które zapobiegną utracie włosów u pacjentów w trakcie chemioterapii. Mają się pojawić za ok. 6-8 tygodni.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00