ZIELONA GÓRA:

Bierz koronę i ruszaj na deptak! W niedzielę Orszak Trzech Króli

Od lat święto Trzech Króli obchodzimy w Zielonej Górze w szczególny sposób. Przez deptak maszerują mali i duzi mieszkańcy z koronami na głowach. Lubuski Orszak Trzech Króli nie może się obyć również bez prezentacji biblijnych scen.

Pochód będzie miał trzy przystanki. Pierwszy to scena pasterska na Placu Bohaterów, kolejne – dwór Heroda niedaleko teatru i stajenka betlejemska przy ratuszu.

Pierwsza scena to zespół górali bukowińskich. Chór zespołu zaśpiewa kolędy bukowińskie. W następnej scenie Marcin Wiśniewski jest Herodem, a Sławomir Krzywiźniak – doradcą ministra. Następnie jest stajenka betlejemska, gdzie Matką Bożą jest Magda Aleksandrowicz z chóru Polirytmia, a świętym Józefem – nauczyciel katecheta z Gimnazjum nr 6. A oprócz tego jadą wspaniali ludzie na wielbłądach.Gerard Nowak, reżyser Orszaku Trzech Króli

Wspomniani wspaniali ludzie to oczywiście odtwórcy ról trzech króli: Edward Gramont, dyrektor teatru Terminus A Quo, który wciela się w króla Kacpra, Ireneusz Gorzelanny jako król Melchior i Krzysztof Machalica jako Baltazar. Nie wszyscy jednak dosiądą wielbłądów. Najmłodszy zwierz, Kacper, nie będzie dźwigał aktora, ale pokona trasę orszaku u boku swojej matki.

Będą również alpaki – takie wielbłądowate, tylko mniejsze – i osiołki. Po orszaku znajdą się w szopce. Będzie przygotowana karma, na przykład w postaci marchewek, dzieciaki będą mogły karmić. Proszę jednak nie podchodzić do wielbłądów. Niestety, to jest duże zwierzę i nie wiadomo, co może zrobić.Eleonora Szymkowiak, radna Zielonej Góry i organizatorka Lubuskiego Orszaku Trzech Króli

W sumie w orszak jest zaangażowanych około 400 osób.

8. Lubuski Orszak Trzech Króli ruszy deptakiem w niedzielę, 6 stycznia, kwadrans przed godziną 14:00. Wcześniej, o 12:00 ks. bp Tadeusz Lityński odprawi mszę w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Na pół godziny przed mszą będą natomiast rozdawane korony na Placu Bohaterów.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00