Od 27 marca w naszym mieście trwa IV edycja Festiwalu Kultury Buddyjskiej „Przestrzeń Umysłu”. Rozpoczął się on od wystawy oraz wykładu na temat stup, czyli… a no właśnie, trudno nam to wyjaśnić, dlatego też odpowiedzi udzieli Piotr Kaczmarek.
Piotr Kaczmarek jest od lat uczniem Lamy Ole Nydahl’a, który przeniósł buddyzm, tu na zachodnie części świata. Piotr też od lat bierze udział w budowaniu stup m.in. w Polsce. Okazuje się, że kultura buddyjska dotarła do naszego kraju i poniekąd zdobywa serca Polaków. Nadal jednak największym ośrodkiem kultury buddyjskiej pozostaje Warszawa, ale Zielona Góra nie pozwala jej odbiegać za daleko. Widać to po kolejnej edycji Festiwalu Kultury Buddyjskiej „Przestrzeń Umysłu”. Czym więc są stupy? Nie wystarczy odpowiedź, że są to a’la relikwiarze.
– Jest to dla nas lustro pokazujące nam naszą własną doskonałość, doskonałość naszego umysłu. Jest to bardzo abstrakcyjne więc, żeby przekroczyć próg abstraktu i móc coś zrobić w naszym codziennym życiu, potrzebujemy pewnych symboli. Wszystko, aby odkryć, że nasza natura umysłu jest doskonała, piękna, że nasz umysł jest nieustraszony, pełen radości i aktywnie współczujący. Jako słowa jest to za mało, każdy może powiedzieć coś takiego, ale nie mamy punktu odniesienia, jak odnieść to do nas samych? Stupy dają nam ten most łączący nasz codzienny tok rozumowania, życia, funkcjonowania, a doskonałą naturą naszego umysłu – mówił Piotr Kaczmarek.
Podczas jego wykładu nie brakło pytań dotyczących i stup i kultury buddyjskiej. Buddyzm przyciąga wielu ponieważ daje możliwość wyboru, nie narzuca nic odgórnie, a jedynie pokazuje wiele ścieżek, albo też zachęca do szukania własnej.
– Buddyzm jest bardzo otwarty i tolerancyjny w kwestii kulturowej. Buddyzm uważa, że nie jest jedyną rzeczą, która pomaga ludziom – jest jedną z wielu. To jest bardzo ważny aspekt, ponieważ nie wszyscy mają te same poglądy, nawyki, skłonności więc muszą znaleźć te rzeczy, które im najbardziej pasują. Buddyzm jest jedną z wielu ofert, która może dać ludziom szczęście i pomóc w normalnym życiu – dodaje Piotr Kaczmarek.
Festiwal trwać będzie w Zielonej Górze do 2 kwietnia. Plan wydarzeń znajdziecie na poniższym plakacie.