Zielonogórska „Budowlanka” od lat hołduje patriotycznym tradycjom. Patron – Tadeusz Kościuszko – niejako do tego zobowiązuje. Dlatego uczniowie szkoły, jak zawsze w wyjątkowej oprawie, zorganizowali obchody Święta Niepodległości.
Młodzież przygotowywała obchody od dłuższego czasu. Składało się na nie m.in. odśpiewanie czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” i polonez w strojach kościuszkowskich.
Tym razem wymyśliliśmy, wiadomo, hymn Polski a cappella, różnorakie piosenki – oczywiście patriotyczne, wjazd Józefa Piłsudskiego na plac szkoły. Społeczność szkoły bardzo się angażuje. Próby oczywiście są i to nie raz. Przygotowania są o wiele wcześniej, nawet miesiąc czy dwa miesiące wcześniej. Wszystko musi być oczywiście, jak na naszą szkołę, bardzo dopracowane i na pierwszym miejscu.Mateusz Kamzelski-Jóźwiak, uczeń II klasy „Budowlanki”
Święto Niepodległości to jedna z czterech ważnych uroczystości w „Budowlance”. Jak jednak podkreśla dyrektor Małgorzata Ragiel, zawsze pozostanie najistotniejsze.
W cały program szkoły są wpisane cztery wielkie wydarzenia. To święto patrona szkoły – Tadeuszki, 11 listopada, 4 czerwca i 3 maja jako dzień Konstytucji. Zawsze obchodzimy je w sposób inny, adekwatny do wydarzeń. Natomiast największą wartość przywiązujemy zawsze do dnia odzyskania niepodległości przez Polskę, 11 listopada.Małgorzata Ragiel
Z inicjatywy uczniów otwarta została też wystawa „Determinacja młodzieży XX wieku”. To ekspozycja zdjęć, która swoją stylistyką nawiązują do filmu i książki „Kamienie na szaniec”.
Bardzo chciałem wczuć się w ten klimat młodzieży wojennej, poczuć emocje, jakie oni czuli. W sumie to głównie nami kierowało. Mieliśmy ludzi, którzy bardzo dobrze utożsamiają się z tymi bohaterami. Było jedno miejsce w pewnym lesie w Zielonej Górze, gdzie było bardzo wiele opuszczonych budynków. Bardzo dobrze wpasowały się w klimat naszych zdjęć.Bartłomiej Grajewski, uczeń IV klasy „Budowlanki”
„Budowlankę” spotkał w tym roku zaszczyt udziału w miejskich uroczystościach niepodległościowych. 11 listopada na Placu Matejki uczniowie zaprezentują montaż słowno-muzyczny.
autorzy: Aleksandra Pietruszewska, Jerzy Jackowski