Trwa głosowanie w budżecie obywatelskim na 2018 rok. Radni z klubu Platformy Obywatelskiej zasugerowali już kilka zmian. Myślą m.in. o zaangażowaniu większej liczby mieszkańców, w tym konkretnych grup społecznych.
Obecna uchwała w sprawie BO jest efektem działania właśnie Platformy Obywatelskiej. Radni stworzyli projekt, który wprowadzał podział zadań na ogólnomiejskie i okręgowe. Nowe zasady budżetu mieszkańcy mogli poznać na tzw. posterunkach obywatelskich, czyli spotkaniach z radnymi. Wtedy zauważono, że wiedza o BO jest niewielka. Według danych przedstawicieli PO, 30% zielonogórzan nic o nim nie słyszało, a 10% wiedziało, że może zgłosić projekt inwestycji.
Radni proponują więc, aby w przyszłej edycji aktywnie uczestniczyli wszyscy radni, urząd miasta i organizacje pozarządowe. Budżet obywatelski powinien być również promowany przez lokalne autorytety i media. Poza tym Robert Sapa twierdzi, że należy zaangażować młodzież.
Marcin Pabierowski przedstawił z kolei pomysł utworzenia jednostki w urzędzie miasta – laboratorium innowacji społecznych. Byłoby to biuro do spraw budżetu obywatelskiego działające przez cały rok. W promowaniu aktywności społecznej wśród młodzieży mógłby natomiast pomóc ambasador budżetu obywatelskiego.
PO planuje też przekształcić uchwałę i zawrzeć w niej budżet obywatelski dla osób starszych.
Oprócz tego PO zwraca uwagę na polepszenie jakości obsługi informatycznej. Chodzi o czytelność strony dotyczącej budżetu obywatelskiego i bardziej precyzyjny opis zgłoszonych zadań.
Radni liczą na to, że własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami podzieli się także komisja społeczna, która weryfikowała wnioski mieszkańców.