W Zielonej Górze trwają rozmowy o budżecie obywatelskim na 2018 rok. Zmiany w jego przebiegu oraz szczegóły akcji promocyjnej przedstawili radni Platformy Obywatelskiej.
To właśnie projekt uchwały klubu PO został przyjęty. 27 czerwca rada miasta zdecydowała, że kolejny budżet będzie podzielony na zadania okręgowe i ogólnomiejskie. O plusach tego rozwiązania mówi Marcin Pabierowski.
Podział na sektory miasta pozwoli zaktywizować mieszkańców, wciągnąć tych, którzy nie uczestniczyli. Każdy głos będzie na wagę złota. Wartością tego budżetu również jest to, że aktywizuje mieszkańców, np. osiedle Malarzy. Ludzie się spotykają, wybierają jedno, dwa zadania, które są ważne dla ich społeczności. To pozwala realizować nawet małe zadania, które zawsze przegrywały ze szkołami i dużymi osiedlami.
Radny argumentuje, że formuła ta sprawdziła się w innych miastach, takich jak Lublin czy Wrocław. Sektory, o których mówi, pokrywają się z okręgami wyborczymi.
Funkcjonowaniu budżetu od strony prawnej ma się przyglądać komisja społeczna.
Będzie takim ciałem nadzorującym chociażby pod względem prawidłowości formalno-prawnych i oceniała te rzeczy, żeby było wiadomo, że wszystko jest robione transparentnie i uczciwie.Robert Sapa
Dodam, że do komisji społecznej może kandydować każdy. Trzeba się zgłosić w ratuszu, następnie to trafia do komisji rady miasta. Kształtowana jest pewna grupa, która chce pracować, chce analizować wnioski. Wszystko będzie transparentnie.Marcin Pabierowski
Budżet obywatelski dotyczy granic tzw. starej Zielonej Góry. Dla miejscowości przyłączonych w 2015 r. oznacza to wyłącznie prawo do głosowania. Więcej na ten temat – radny Mariusz Rosik.
Dla Nowego Miasta nic się nie zmienia, bo do roku 2019 mamy pieniądze z bonusu za zgodne połączenie. To 100 milionów złotych. Mieszkańcy dzielnicy Nowe Miasto mogą oddać swój głos, ale nie mogą zgłaszać propozycji dotyczących inwestycji. Od 2020 r. dzielnica włącza się w budżet obywatelski w całości.
Elementem akcji promocyjnej budżetu są tzw. posterunki obywatelskie. Będą to spotkania z mieszkańcami każdego z okręgów. Udział w nich wezmą miejscy radni. Harmonogram spotkań pojawi się na ulotkach i Facebooku. Posterunki obywatelskie ruszą od przyszłego tygodnia. Potrwają do 30 września – ostatniego dnia na zgłaszanie inwestycji.