Zielonogórski budżet obywatelski do poprawki? Przedstawiciele miejskich rad społecznych uważają, że dotychczas wygrana projektów w głosowaniu zależała od sprytu ich pomysłodawców. Dlatego wraz z Zielonogórską Radą Działalności Pożytku Publicznego chcą przedstawić propozycje w zakresie realizacji budżetu.
Społecznicy sugerują, by w budżecie obywatelskim od początku uczestniczyli mieszkańcy. Fundamentem mają być spotkania i dyskusje, w których zielonogórzanie opowiedzą o zapotrzebowaniu na konkretne działania. Funkcjonowanie takiego budżetu opisuje Piotr Fabich, sekretarz ZRDPP:
– Ta społeczność lokalna będzie zastanawiała się i podejmowała decyzję. I dopiero w formie końcowej będzie głosowanie. Nie będziemy głosować i latać wszędzie z kartkami. Wyobrażamy sobie formułę dyskusyjną, taką, która zbliży mieszkańców do budżetu. W sposób najwłaściwszy na tym spotkaniu wybiorą propozycję, którą uważają za najkorzystniejszą.
Piotr Fabich uważa ponadto, że opinie mieszkańców powinny być ważne również przy konstruowaniu budżetu miejskiego.
Opracowane rekomendacje mają trafić w czerwcu do prezydenta Janusza Kubickiego. Inicjatywa zakłada jednak udział strony urzędniczej także w procesie ich powstawania.
– Oczekujemy obecnie na wydelegowanie przez pana prezydenta również swojego przedstawiciela. Uznajemy, że takie działanie nie może odbywać się poza opinią i decyzją pana prezydenta czy urzędu miasta, ponieważ oni realizują to działanie już od kilku lat. Też mają wiedzę, jakie są problemy, z czym się spotykają przy weryfikacji czy prowadzeniu głosowania – mówi Tomasz Lehman, przewodniczący Rady.
W pracach nad rekomendacjami do budżetu bierze udział m.in. Zielonogórska Rada Seniorów i Ruch Miejski Obywatele Zielonej Góry. Reprezentanci tych organizacji podali przykłady podobnych działań, które według nich miały pozytywny skutek.
– Obserwuję, jak to się dzieje w innych miastach. Spotkałem się z ludźmi z Żar, którzy teraz dyskutują, jaki będzie budżet na przyszły rok i co uwzględni miasto w przyszłym budżecie ogólnym. Świetna konsultacja była a propos naszej Góry Tatrzańskiej. Tam wielu ludzi wypowiedziało się wprost. (…) Ludzie patrzą na efekty, co taki budżet przyniesie – uważa Józef Lenart z Rady Seniorów.
– My w poprzedniej edycji nawiązaliśmy taką małą koalicję. Spotkaliśmy się w grupie około 20 osób, w której pozbieraliśmy pomysły na budżet. Wspólnie je przedyskutowaliśmy. Udało się opracować 18 pomysłów, ponad 15 zgłosiliśmy, z czego udało nam się wygrać ponad 10. Ja sama jestem autorką dwóch wygranych projektów. Będziemy proponować, by przebieg budżetu miał charakter szerokich konsultacji, by odczarować go z formuły konkursu, nie do końca zdrowej rywalizacji – deklaruje Barbara Marcinów z ruchu miejskiego.
Spotkania poświęcone propozycjom kształtu budżetu obywatelskiego będą otwarte. Każdy będzie mógł dołączyć na dowolnym etapie, a także śledzić przebieg konsultacji m.in. dzięki stronie na Facebooku.
Pierwsze, robocze spotkanie nt. rekomendacji do budżetu już jutro, 9 maja o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej przy ulicy Dąbrowskiego. Przedstawiciele Rady Działalności Pożytku Publicznego pojawią się też na konferencji „Wyzwania rozwoju miast” w rektoracie Uniwersytetu Zielonogórskiego.