Z każdym rokiem Zielona Góra traci wybitnych, zasłużonych ludzi. Trudno wypełnić pustkę po nich, pozostaje jednak pamięć o tym, jak działali na rzecz miasta. Muzeum Ziemi Lubuskiej oddaje im hołd na Zielonogórskich Zaduszkach.
Muzealnicy i zaproszeni goście będą wspominać osoby, które pożegnaliśmy w ciągu ostatniego roku. Byli to ludzie zafascynowali kulturą i historią miasta, a także działacze społeczni.
Wieczór wspomnień będzie poświęcony również zmarłym Honorowym Obywatelom Zielonej Góry. Jeden z nich to ks. prałat Konrad Herrmann, który był proboszczem parafii pw. Najświętszego Zbawiciela. Wprowadził on tradycję organizowania koncertów w kościele, a także działał charytatywnie, m.in. na rzecz osób niepełnosprawnych. Dla Zielonej Góry szczególnie zasłużył się też Eckehardt Gärtner, urodzony w przedwojennym Grünbergu. W czasie stanu wojennego w Polsce organizował transporty leków i sprzętów do szpitala.
Na Zielonogórskich Zaduszkach usłyszymy też o „Szambelanie”, czyli Zdzisławie Piotrowskim. Był jedną z najbarwniejszych postaci miasta – świetnie znał jego historię i często pojawiał się na deptaku w szlacheckim stroju.
Oprócz faktów z biografii tych osobistości, na pewno nie zabraknie archiwalnych fotografii i anegdot, które mówią o ich życiu oraz dokonaniach.
O działalności tych zasłużonych zielonogórzan opowiedzą ich współpracownicy i przyjaciele: dr Longin Dzieżyc z Muzeum Ziemi Lubuskiej, Irena Lew – dyrektor Muzeum Etnograficznego w Ochli, dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej Czesław Grabowski i pracownicy naukowi Uniwersytetu Zielonogórskiego – Barbara Krzeszewska-Zmyślony i Wiesław Hładkiewicz.
Zielonogórskie Zaduszki odbędą się 8 listopada o 18:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Więcej na temat postaci, które będą wspominane podczas wieczoru, posłuchacie w całym wywiadzie.
Alicja Błażyńska