ZIELONA GÓRA:

Chwila na refleksję w murach muzeum – XI Zielonogórskie Zaduszki

Z każdym rokiem Zielona Góra traci wybitnych, zasłużonych ludzi. Trudno wypełnić pustkę po nich, pozostaje jednak pamięć o tym, jak działali na rzecz miasta. Muzeum Ziemi Lubuskiej oddaje im hołd na Zielonogórskich Zaduszkach.

Muzealnicy i zaproszeni goście będą wspominać osoby, które pożegnaliśmy w ciągu ostatniego roku. Byli to ludzie zafascynowali kulturą i historią miasta, a także działacze społeczni.

Tym razem wspominać będziemy pięć osób. Będzie to pani Zdzisława Kraśko, która przez dwie i pół dekady była kierownikiem Działu Winiarskiego w naszym muzeum. Będziemy również mówić o dr Barbarze Kołodziejskiej, byłej dyrektorce Muzeum Etnograficznego – osobie, dla której kultura ludowa była bardzo ważna i która miała na swoim koncie ogromne dokonania.Alicja Błażyńska, rzecznik prasowy Muzeum Ziemi Lubuskiej

Wieczór wspomnień będzie poświęcony również zmarłym Honorowym Obywatelom Zielonej Góry. Jeden z nich to ks. prałat Konrad Herrmann, który był proboszczem parafii pw. Najświętszego Zbawiciela. Wprowadził on tradycję organizowania koncertów w kościele, a także działał charytatywnie, m.in. na rzecz osób niepełnosprawnych. Dla Zielonej Góry szczególnie zasłużył się też Eckehardt Gärtner, urodzony w przedwojennym Grünbergu. W czasie stanu wojennego w Polsce organizował transporty leków i sprzętów do szpitala.

Na Zielonogórskich Zaduszkach usłyszymy też o „Szambelanie”, czyli Zdzisławie Piotrowskim. Był jedną z najbarwniejszych postaci miasta – świetnie znał jego historię i często pojawiał się na deptaku w szlacheckim stroju.

Oprócz faktów z biografii tych osobistości, na pewno nie zabraknie archiwalnych fotografii i anegdot, które mówią o ich życiu oraz dokonaniach.

Nie zawsze te spotkania mają wymiar bardzo poważny. Czasami wspominamy sympatyczne, ciepłe chwile spędzone z tymi ludźmi. Oczywiście w tle zawsze ukazuje się prezentacja multimedialna, pokazująca tego człowieka niemal od dzieciństwa aż do późnych lat. Te zdjęcia często wywołują zachwyty wśród publiczności, bo czasami ludzie rozpoznają na nich także siebie. Ma to charakter żywy i spontaniczny.Alicja Błażyńska

O działalności tych zasłużonych zielonogórzan opowiedzą ich współpracownicy i przyjaciele: dr Longin Dzieżyc z Muzeum Ziemi Lubuskiej, Irena Lew – dyrektor Muzeum Etnograficznego w Ochli, dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej Czesław Grabowski i pracownicy naukowi Uniwersytetu Zielonogórskiego – Barbara Krzeszewska-Zmyślony i Wiesław Hładkiewicz.

Zielonogórskie Zaduszki odbędą się 8 listopada o 18:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Więcej na temat postaci, które będą wspominane podczas wieczoru, posłuchacie w całym wywiadzie.

Alicja Błażyńska

mzl.zgora.pl
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00