Ten sprzęt to prawdziwy mercedes wśród inkubatorów. Szpital Uniwersytecki otrzymał dwa nowe inkubatory dla wcześniaków. Posłużą do opieki nad dziećmi, które ważą mniej niż kilogram.
– Nasza wiedza i umiejętności to połowa sukcesu. Bez profesjonalnego sprzętu nie jesteśmy w stanie nic zrobić – przyznaje Marzena Michalak-Kloc, kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii.
[su_quote]Te inkubatory to absolutna nowość na rynku. Zabezpieczają najbardziej optymalne środowisko dla małego wcześniaka. Mają trzy źródła ciepła, które są synchronizowane. Utrzymają temperaturę ciała dziecka taką, jaka powinna być i nawilżanie, które jest niezbędne przy tak niedojrzałej skórze. A do tego, co ciekawe, inkubator ma wbudowany głośnik. Możemy puścić maluszkowi odgłos przelewania wód płodowych czy bicia serduszka mamy.[/su_quote]Skrajnych wcześniaków uratowanych przez personel Szpitala Uniwersyteckiego jest coraz więcej. Dzięki niemu żyje m.in. dziewczynka, która ważyła 350 gramów.
Inkubatory przekazała firma Ekoenergetyka-Polska i Fundacja Ekonenergetyki.
[su_quote]Staramy się działać lokalnie w myśl zasady „pomagamy jak możemy, jak możemy, to pomagamy”. Naturalnie przejmujemy te działania, które zostały zapoczątkowane w Ekoenergetyce związane z działalnością charytatywną, filantropijną, społeczną odpowiedzialnością biznesu, realizujemy je w fundacji. Mam nadzieję, a nawet jestem tego pewna, że pojawią się kolejne projekty i cele.[/su_quote]Maciej Wojeński, wiceprezes zarządu Ekoenergetyki Polska, dostrzegł analogię między historią firmy a podarunkiem dla szpitala. – Założona przez nas 11 lat temu Ekoenergetyka również była „noworodkiem”. Wtedy też wylądowaliśmy w inkubatorze. Oczywiście chodzi o inkubator przedsiębiorczości: najpierw akademicki, potem miejski – mówił podczas konferencji prasowej.
[su_quote]W tamtym czasie otrzymaliśmy wiele pomocy i lokalnego wsparcia od władz miasta, od uczelni, od profesorów. Myślę, że pomoc z tamtych lat utkwiła nam mocno w pamięci i wykształciła w nas, a w szczególności w moim wspólniku Bartku i obecnej tutaj Uli, chęć niesienia tej pomocy dalej.[/su_quote]Inkubatory dla Szpitala Uniwersyteckiego są warte około 200 tysięcy złotych.