Elektrociepłownia podaruje trochę ciepła potrzebującym zielonogórzanom. Wszyscy, którzy są podłączeni do sieci, ale mają trudności z opłacaniem rachunków, skorzystają z darowizny firmy.
Pierwszą darowiznę elektrociepłownia przekazała miastu 10 lat temu. Wtedy zrobiła to wraz z Zakładem Energetyki Cieplnej. Teraz, po połączeniu w jedną instytucję, nadal wspiera najuboższych mieszkańców. Na ręce prezydenta Janusza Kubickiego przekazano następny symboliczny czek. Opiewa na kwotę 70 tysięcy złotych.
To już jest dziesiąta edycja pomocy. Razem przekazaliśmy, z tym co dzisiaj, 720 tysięcy złotych. W zeszłym roku skorzystało z tego 137 rodzin. Łącznie – 1889. Idea jest taka, że przekazujemy to na rzecz miasta, a miasto się zajmuje dystrybuowaniem. Jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który robi to bardzo dobrze.Marian Babiuch, prezes Elektrociepłowni Zielona Góra
Miejski Ośrodek Pomocy najlepiej zna te rodziny potrzebujące naszej pomocy. To właśnie MOPS typuje te rodziny i decyduje, do kogo ta pomoc pójdzie – dodaje Monika Łabuz-Suwała, wiceprezes Elektrociepłowni Zielona Góra.
Bardzo się cieszę, że ta akcja już tyle lat trwa. Wpisała się w krajobraz miasta. Z tego, co wiem, również inne zakłady, obserwując to, co stało się w Zielonej Górze, wprowadziły podobne praktyki u siebie. Cieszę się, że dzięki elektrociepłowni możemy zafundować taki prezent tym, którzy mają troszkę gorzej.dodał prezydent Janusz Kubicki.
Zanim pieniądze trafią do potrzebujących rodzin, pracownicy socjalni MOPS przeprowadzają wywiad środowiskowy. Ponieważ porozumienie o pomocy społecznej zostało zawarte 18 grudnia, wiedzą już, kto skorzysta z tego wsparcia.
Pracownicy socjalni przeprowadzili już wywiady środowiskowe. Więc tak naprawdę mamy całą pomoc opracowaną i osoby, które otrzymają pomoc, są już znane. Chcielibyśmy przede wszystkim pokrywać zaległości. Niemniej jednak zdarza się, że te osoby, które płacą na bieżąco, ale mają wysokie opłaty za ogrzewanie i ciepłą wodę, mają przyznawaną kwotę, żeby mieć opłaconą tę należność. Jeśli mówimy o zaległościach, kwota pomocy to 500, 600 złotych, zdarzały się też wyższe. Najniższy zasiłek wynosił 100 złotych.Barbara Daszuta, kierownik Działu Pomocy Środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonej Górze
Do pomocy finansowej uprawnia trudna sytuacja materialna. Kryterium dochodowe to 634 złote dla osoby samotnej i 514 dla członka rodziny. Gdy nieznacznie przekracza się ten dochód, to pracownik socjalny uznaje, czy pomoc jest niezbędna. Podstawą jest wspomniany wywiad środowiskowy.