Mija rok od sejmowego protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w sejmie. Postulatem było m.in. 500 złotych dodatku rehabilitacyjnego dla dorosłych niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz zwiększenie dostępności do świadczeń rehabilitacyjnych. Rząd zapewnił wtedy, że znajdzie rozwiązanie. Wprowadzono ustawę dotyczącą wsparcia osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska przedstawiła, jak obecnie funkcjonują przepisy. Wspomniała m.in. o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Działa on od początku tego roku.
W ramach funduszu rząd proponuje też program tzw. opieki wytchnieniowej. Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami będą mogli skorzystać z zewnętrznych usług, które ich odciążą. Ma to być 240 godzin opieki dziennej lub 2 tygodnie opieki całodobowej.
Realizacja programu opieki wytchnieniowej, m.in. zatrudnianie opiekunów osób z niepełnosprawnościami, będzie po stronie samorządów. Ministerstwo natomiast zajmie się jego finansowaniem. Na ten cel ma 110 milionów złotych.
Dyrektor lubuskiego oddziału NFZ przypomniał z kolei, z jakich ustawowych ułatwień opieki zdrowotnej mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Są to np. specjalistyczne świadczenia ambulatoryjne bez skierowania i nielimitowane świadczenia rehabilitacji leczniczej. Wskazał również, że wzrosło zainteresowanie tymi usługami oraz nakłady finansowe, jakie przeznacza na nie NFZ.