TEATRZIELONA GÓRA:

Jak poruszać marionetką? Dzieci to wiedzą i robią własne lalki!

Jawajki, marionetki i inne lalki czekają na najmłodszych, którzy przyjdą do Lubuskiego Teatru. Wydobyte z magazynów, zdobią teraz Laboratorium Twórcze na piętrze budynku. Pracownicy teatru przygotowali z nich wystawę, której motywem przewodnim są baśnie Andersena. Dzieci mogą zobaczyć, jak wyglądają lalki używane kiedyś do przedstawień.

Przed laty na scenie Lubuskiego Teatru ożywały postaci z „Nowych szat króla” czy baśni o imbryku. Obecnie służą do prowadzenia teatralnych zajęć.

Prowadzimy zajęcia, które nawiązują do naszej wystawy „Posłuchajcie! Zaczynamy” – wystawy, która pokazuje, jak baśnie Andersena przez lata były wystawiane w Lubuskim Teatrze. Są to zajęcia w bardzo dużym stopniu plastyczne. Dzieci będą tworzyć formę, która jest nawiązaniem do marionetki.Emilia Adamiszyn, Laboratorium Twórcze Lubuskiego Teatru

W warsztatach brały już udział dzieci ze świetlicy środowiskowej. Poznawały różne rodzaje lalek, widziały też sposób poruszania nimi.

W zasobach Lubuskiego Teatru jest bardzo dużo lalek, jeszcze z czasów, kiedy tutaj funkcjonowała scena lalkowa. Są to różne lalki: marionetki, jawajki, kukły, lalki mieszane, lalki żyworękie. Każda lalka ma swoją cechę charakterystyczną, po której można ją rozpoznać. To lalki parawanowe, lalki grające razem z aktorem, marionetki, gdzie aktor jest na tym samym poziomie, co lalka, jednak lalka jest trochę mniejsza. Zadaniem aktora jest sprawić, żeby lalka była aktorem pierwszoplanowym.Wiktoria Jureczko, rzemieślnik teatralny

Program edukacyjny, który towarzyszy wystawie „Posłuchajcie! Zaczynamy”, będzie realizowany do 12 czerwca. W jego skład wchodzą również m.in. warsztaty robienia wycinanek.

autorzy: Aleksandra Pietruszewska, Jerzy Jackowski

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00