LUBUSKIE:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Depresja to nie jest zły humor, to choroba

Dziś Ogólnopolski oraz Światowy Dzień Walki z Depresją. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych, lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja oraz w jaki sposób można jej zapobiegać lub ją leczyć.

Obecnie o depresji mówi się, że jest to jedna z najbardziej popularnych chorób, która w znaczący sposób utrudniania funkcjonowanie ludzi w społeczeństwie. Jakie są jej dwa główne objawy mówi psycholog dr Marcin Florkowski.

To jest przede wszystkim depresyjny nastrój, zjawisko dość subiektywne. Każdy rozpoznaje u siebie czy jest przygnębiony. Drugi czynnik to spadek aktywności. Czasem przyjmuję to formę, że wypełnia się swoje obowiązki, ale wymaga to ogromnej siły. Tak jakby człowiek brnął pod górę.

W takich sytuacjach niezbędna jest konsultacja u lekarza specjalisty. Mowa tutaj o psychologu lub psychiatrze. Tłumaczy Anna Wójcik, psycholog.

Pamiętajmy, że na taką wizytę nie potrzebujemy skierowania, można się po prostu zarejestrować. Ponadto oprócz farmakologicznego leczenia powinny takie osoby skorzystać także z pomocy psychologa lub terapeuty, niech to będzie leczenie kompleksowe. 

Dodajmy, że depresja najczęściej diagnozowana jest jednak u osób pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Okazuje się też, że objawy depresyjne nasilają się zwłaszcza wiosną.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00