Na początku XIX wieku na winnicach Grünbergu stało aż 726 domów winiarskich. Sąd Obwodowy w księgach podatkowych z 1865 roku odnotował prawie 700 takich domków. Domy winiarskie będące charakterystycznym motywem grünberskiego pejzażu, malowniczo wpisywały się w miejskie winnice.
Przy dzisiejszej ul. Ceglanej 3 znajduje się jeden z niewielu zachowanych do dzisiaj domków winiarskich (aktualnie pozostało tylko kilka). W 1865 roku w tym miejscu była winnica, zaś sam domek został wybudowany w 1872 roku przez rentierkę Henriettę Kolthorn!
Po zakończeniu II wojny światowej budynek przekształcono na cele mieszkalne. Do 2015 roku było w nim mieszkanie komunalne. Niektórzy uważali, że budynek nie jest warty zachowania, gdyż nie był nawet domkiem winiarskim. Miał zostać zburzony.
Ocalał dzięki winiarzom (m.in. Przemysław Karwowski, Mirosław Kuleba), społecznikom (m.in. ZTUM-Zielonogórskie Towarzystwo Upiększania Miasta), historykom (m.in. Barbara Bielinis-Kopeć) i pasjonatom (m.in Szymon Płóciennik) Zielonej Góry oraz radnym (m.in. Marcin Pabierowski, Paweł Wysocki).
Miałem przyjemność wziąć udział w wizji lokalnej tego budynku i zobaczyć, jak wygląda wewnątrz. Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, czy dom przy ul. Ceglanej 3, był domkiem winiarskim, to myślę, że najnowsze zdjęcie z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze je natychmiast rozwieje!
Tekst:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry.
Domek winiarski przy dzisiejszej ul. Ceglanej 3, koniec XIX wieku.
Fot. Emil Berger, Grünberg in Schlesien.
Zbiory Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Domek winiarski przy ul. Ceglanej 3 aktualnie. Stan na dzień 30 stycznia 2018 r. godz. 15:00.
Fot. Grzegorz Biszczanik