ZIELONA GÓRA:

Dwór w zielonogórskiej Raculi [Nieznana Zielona Góra]

Zielonogórska Racula wzmiankowana jest w źródłach już w XIV wieku r. jako Razula vel Lewenwalt. Jej historia jest bardzo ciekawa i związana z wieloma rodami. Jednak mało osób wie, że w Raculi jest… dwór.

Największy rozwój Raculi nastąpił wtenczas, gdy właścicielem był Georg Otton von Unruh. Jednocześnie był on także właścicielem… Zatonia oraz Ochli Dolnej, Słonego oraz Droszkowa. Majętny był z niego gość. Kiedy zmarł jego wszelkie dobra odziedziczyli trzej synowie. Raculę otrzymał najmłodszy z nich Johann Friedrich von Unruh. Niestety finansowo nie potrafił on sobie poradzić i całość sprzedał Johannowi Sigmundowi von Rothenburgowi z Lasek Odrzańskich. W ten sposób zaczęła się saga sprzedażowa Raculi, która przechodziła z rąk do rąk, aż w końcu w XIX roku cały raculski majątek rozparcelowano.

Właściciele ówczesnego Lawaldau musieli gdzieś przecież mieszkać. Dlatego też w I połowie XVIII wieku wybudowano cały kompleks dworski składający się z pałacu oraz budynków gospodarczych takich jak: stajnie, chlewy, magazyny zboża i opału. Do dzisiaj w zielonogórskiej Raculi istnieją pozostałości zespołu podworskiego zlokalizowane pośrodku sołectwa przy dzisiejszej ul. Racula-Głogowska 69-73.

Dwór wybudowano z cegieł na planie prostokąta, a całość dodatkowo otynkowana. Posiadał on dwa wejścia – frontowe główne ze zdobiony snycersko drzwiami i tylne, z którego wychodziło się na sporych rozmiarów ogród z drzewkami owocowymi. Ciekawostką był także fakt, że obok dworu znajdował się staw z domkami dla ptaków otoczony drzewami.

Dwór wraz zabudowaniami bez uszczerbku dotrwał do zakończenia II wojny światowej. W późniejszych latach został rozgrabiony, a następnie przekazany władzom polskim. Te ze względu na duży dziedziniec i budynki gospodarcze przeznaczyły go na siedzibę raculskiej Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. W ramach przystosowania do nowych warunków istnienia, pośrodku dziedzińca, umieszczono wagę, która służyła do ważenia powozów z węglem. Natomiast budynek dworu został przeznaczony na cele mieszkalne. Spowodowało to zaburzenie wnętrz i rozdzielenie ich na osobne mieszkania. W ten sposób wydzielono cztery mieszkania z osobnymi wejściami. Po wojnie został także dobudowany betonowy balkon zlokalizowany z tyłu dworu. Dawne budynki gospodarcze zostały nadbudowane co spowodowało zamknięcie części gospodarczej w tzw. podkowę i odcięło praktycznie główne wejście od sporych rozmiarów ogrodu, który został zniszczony i zabudowany. Samowole budowlane widać do dzisiaj… Obecni właściciele do woli zabudowują i zmieniają układ dawnych pomieszczeń, co powoduje powolne zatracenie całej historycznej tkanki budynku, co widać chociażby po zniszczeniu jednego bocznego pseudoryzalitu i zabudowanie okien w drugim. Do dzisiaj jednak zachowano przedwojenne okiennice piwniczne oraz wejściową stolarkę drzwiową (choć jedno ze skrzydeł bocznych zostało przykręcone „na stałe” do ściany!), gdzie nad drzwiami widać dwie skrzyżowane strzały. Wszystkie budynki dawnego zespołu dworskiego są dzisiaj własnością prywatną i nie jest udostępniany do zwiedzania. Znajdują się w nim mieszkania, firmy oraz antykwariat staroci.

Źródła:
-opracowania własne;
-G. Biszczanik, „Niezwykła historia dzielnicy”, [w:] „Na Winnicy”, Zielona Góra 2018;
-www.racula.pl;
-dolny-slask.pl;
-zbiory Biblioteki POLONA.

#NieznanaZielonaGóra #MiastoZG #ZielonaGóra #Lawaldau #Grunberg #Schlesien #DawnaZielonaGóra #Racula

Tekst:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry

Dwór w zielonogórskiej Raculi zaznaczony na mapie z lat 30. XX wieku Zbiory Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA
Dwór w zielonogórskiej Raculi na dawnej pocztówce z początku XX wieku. Zbiory własne
Dwór w zielonogórskiej Raculi na dawnej pocztówce z początku XX wieku – widok od frontu. Źródło dolny-Śląsk.pl
Dwór w zielonogórskiej Raculi na dawnej pocztówce z początku XX wieku – widok od strony wyjścia do ogrodu. Zbiory własne
Dwór w zielonogórskiej Raculi na dawnej pocztówce z początku XX wieku – widok od frontu Zbiory własne
Dwór w zielonogórskiej Raculi obecnie. Widok od strony wejścia głównego. Fot własne
Dwór w zielonogórskiej Raculi obecnie. Widok od strony wejścia do dawnego ogrodu. Fot własne
Dwór w zielonogórskiej Raculi obecnie. Widok od strony wejścia głównego Fot własne
Wejście główne do dworu w zielonogórskiej Raculi. Fot własne
Drzwi wejściowe do dawnego dworu w zielonogórskiej Raculi obecnie. Prawe skrzydło drzwiowe jest przykręcone do ściany na stałe! Fot własne
Dwie skrzyżowane strzały nad drzwiami wejściowymi do dawnego dworu w zielonogórskiej Raculi Fot własne
Dwór w zielonogórskiej Raculi obecnie. Widok od strony wejścia głównego. Fot własne
Dwór w zielonogórskiej Raculi obecnie. Widok od strony wejścia do dawnego ogrodu. Fot własne
Oryginalnie zachowane okiennice piwniczne w dawnym dworze w zielonogórskiej Raculi. Fot. własne
Dawne zabudowania gospodarcze dawnego dworu w zielonogórskiej Raculi. Fot. własne
Dawne zabudowania gospodarcze dawnego dworu w zielonogórskiej Raculi. Fot. własne
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00