ZIELONA GÓRA:

Ekonomizacja, pozyskiwanie środków i spółdzielnie socjalne – OWES organizuje kolejne spotkania

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej ponownie podzieli się wiedzą z zielonogórzanami. Tym razem spotkania będą dotyczyły ekonomizacji oraz spółdzielni socjalnych.

Gościem Mateusza Kasperczyka w audycji Godzina Rektorska byli: Agata Fogel oraz Adam Szulczewski, którzy są animatorami w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej. Zapowiedzieli dwa najbliższe spotkania. Pierwsze z nich odbędzie się w czwartek, 23 lutego i dotyczyć będzie „Akcji Ekonomizacji”. Skierowane jest do wszelkich organizacji pozarządowych, czy to stowarzyszeń, czy fundacji.

– Celem tego spotkania jest z jednej strony pokazanie organizacjom pozarządowym możliwości, jakie daje właśnie ekonomizacja, czyli prowadzenie możliwości zarobkowania w organizacjach pozarządowych, po to żeby lepiej i skuteczniej realizować cele, które organizacje sobie stawiają. Z drugiej strony zachęcenia być może do skorzystania i zastosowania takiego rozwiązania i narzędzia, jakim są spółdzielnie socjalne. Usamodzielnienie się, ewentualnie moglibyśmy też powiedzieć dywersyfikacja źródeł przychodów, jak mawiają ekonomiści, a tak naprawdę chodzi o to, żeby funkcjonowania stowarzyszenia, czy fundacji nie opierać tylko i wyłącznie na jednym źródle otrzymywanych pieniędzy, czyli na przykład na pieniądzach publicznych otrzymywanych z samorządu. – mówił Adam Szulczewski.

Kolejne wydarzenie to „Spotkanie otwarte dla osób i grup zainteresowanych rozkręceniem biznesu w formie spółdzielni socjalnej i uzyskanie na ten cel bezzwrotnej dotacji”. Odbędzie się ono 27 lutego i skierowane jest do tych osób, które rozumieją, czym są spółdzielnie socjalne. Jak się okazuje ich zarobkowanie opiera się przede wszystkim na działaniach społecznych i tworzeniu kolejnych.

– Jest to taka specyficzna firma, która różni się od jednoosobowej działalności gospodarczej, czy spółki, którą tworzy pięć osób zatrudnionych na umowę o pracę. Spółdzielnia socjalna to nie tylko zarabianie, oczywiście to jest ważne i to jest jakby główny aspekt działania spółdzielni socjalnej. Wymyślamy sobie pomysł na biznes i w ramach projektu możemy na ten cel uzyskać dotacje, ale jakby jednym z aspektów jest także wymiar społeczny. Chcemy coś jeszcze więcej zrobić, chcemy się rozwijać dzięki prowadzeniu spółdzielni, być może zrobić też coś na rzecz środowiska. To wynika z samego osadzenia spółdzielni socjalnych także w przepisach prawa, że to co wypracuje przeznacza na własny rozwój, na nakłady inwestycyjne i na działalność społecznie użyteczną. – mówiła Agata Fogel.

Więcej informacji o obu wydarzeniach usłyszycie w zapisie całej rozmowy, która znajduje się poniżej.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00