Fantazje Zielonogórskie to konkurs inspirowany przeszłością, teraźniejszością bądź przyszłością Zielonej Góry. Jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w historii miasta. Zwycięskie prace oraz te wyróżnione przez jury są co roku publikowane w specjalnej antologii, której celem, poza dostarczeniem czytelnikowi pasjonującej lektury, jest także promocja wiedzy o Zielonej Górze, wspólne budowanie zielonogórskiej metafizyki, obrazu miasta w sferze fikcji literackiej.
Więcej o Fantazjach opowie sekretarz konkursu, Maciej Dobrowolski:
Maciej Dobrowolski
Tegoroczną, piątą już edycję konkursu wygrał Marek Starosta, który w swoim opowiadaniu „Bóg, który przychodzi”, urzekł kapitułę świetną, klimatyczną historią osadzoną w latach 30. ubiegłego wieku. Tajne kulty, Bachus, polski ksiądz oraz niemiecka agentka zachwyciły jury i na pewno porwie też czytelnika.
Jednocześnie kapituła wyróżniła dwie prace, które jej zdaniem były również bardzo ciekawe i stanowiły niemałą konkurencję dla zwycięzcy. Jest to „Król Szczupak” napisany przez Monikę Kasprowiak oraz „Grünberg.One”, którego autorem jest Adam Froń.
Pozostałe prace, które ze względu na swój wysoki poziom znajdą się w książkowej publikacji naszej antologii konkursowej to:
"Miasto Srok" – Dominika Hejduk,
"Saudade Pana" – Filip Koziński,
"Zbieracz Pijanych Hansów" – Krzysztof Gniady,
"Było jutro" – Marta Magdalena Lasik,
"Af Rika" – Marek Zychla,
"Nihil fit sine causa" – Dorota Dziedzic-Chojnacka,
"Czego należało dowieść" – Marta Krajewska,
"Sroki z Wieży Głodowej" – Alicja Tempłowicz oraz
"Familariusz" – Marek Palutkiewicz.
Książka "Fantazje Zielonogórskie tom V" swoją premierę będzie miała podczas tegorocznych Bachanaliów Fantastycznych, odbywających się w dniach 18-20 września w Zielonej Górze.
Autor: Weronika Dobrowolska