22 lipca 1968 roku zaczęła się pisać historia górnictwa naftowego w Zielonej Górze. Tym początkiem był odwiert w okolicznym Zatoniu. 50 lat od tego wydarzenia obecne Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – Oddział Zielona Góra wspomina swoje początki, ale i rysuje wizję przyszłości przemysłu wydobywczego w regionie.
Pół wieku temu w mieście zostało powołane również Przedsiębiorstwo Poszukiwań Naftowych. Z upływem czasu wyodrębniły się z niego spółki PN Diament (obecnie Exalo Drilling) oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – Oddział Geologii i Eksploatacji. Zwiększyła się też liczba wydobywanych surowców.
Największe terenowe przedsięwzięcia PGNiG to m.in. trzecia co do wielkości kopalnia ropy naftowej Radoszyn. Niemal co roku spółka uruchamia nowe odwierty. Współpracuje też z Oddziałem Geologii i Eksploatacji PGNiG w Warszawie.
50 lat działalności firmy to również osobiste historie wielu pracowników. Z PGNiG nadal współpracują osoby, które były zatrudnione już na samym początku funkcjonowania oddziału.
Z okazji 50-lecia górnictwa naftowego w Zatoniu została odsłonięta głowica eksploatacyjna. Następnie święto przeniosło się do Zielonej Góry. W Filharmonii Zielonogórskiej wręczono m.in. odznaczenia Ministra Energii „Zasłużony dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego”.