Brakuje placu zabaw, parkingu albo zajęć dla dzieci? Pomóc może inicjatywa lokalna. Fundacja Lyada i Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej przybliży zielonogórzanom, jak skorzystać z tej formy działania na rzecz lokalnej społeczności.
Inicjatywa lokalna w Zielonej Górze niestety nie działa. Stąd pomysł na warsztaty, zainicjowane przez Fundację Lyada, która zgłosiła się do ogólnopolskiej akcji „Masz głos”. Celem tej akcji jest promowanie możliwości aktywnego udziału mieszkańców w życiu społeczności. Jednym z narzędzi jest inicjatywa lokalna,która w Zielonej Górze może być realizowana od 2011 r. Mamy uchwałę rady miasta w tej sprawie. Natomiast żaden wniosek o realizację inicjatywy lokalnej nie został złożony.Adam Szulczewski, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej
Inicjatywa lokalna umożliwia realizację publicznych zadań przy wsparciu samorządu. Może to być właśnie odnowienie placu zabaw, przedsięwzięcie edukacyjne lub związane z ochroną środowiska. O tym decydują mieszkańcy i deklarują własny wkład w zadanie, np. poprzez pracę społeczną albo środki finansowe. Za to, by pomysł został zrealizowany, odpowiada także samorząd.
O tym, jak wygląda droga od planu do wykonania, zielonogórzanie dowiedzą się na warsztatach.
Przede wszystkim wyjaśnimy, czym jest inicjatywa lokalna. Po drugie wyjaśnimy, jak wygląda cała procedura. Opowiemy o tym, jak przygotować wniosek, na jakie rzeczy trzeba się przygotować i psychicznie, i teoretycznie, żeby inicjatywę lokalną skutecznie zrealizować. Przede wszystkim trzeba mieć pomysł. No i w inicjatywie lokalnej chodzi o to, że jeżeli mamy jakiś pomysł na zmianę, musimy się w nią zaangażować. Musi to być grupa kilku czy kilkunastu osób, które podejmą się działania, za które będą odpowiedzialne od początku do końca.Adam Szulczewski
Spotkanie odbędzie się 12 grudnia o 18:00 w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej przy ulicy Dąbrowskiego. Więcej informacji także w poniższej rozmowie.
Godzina Rektorska – Adam Szulczewski