ZIELONA GÓRA:

Guz na szyi, chrypka – to może być nowotwór. Zbadaj się w Szpitalu Uniwersyteckim

Szpital Uniwersytecki po raz trzeci uczestniczy w Europejskim Tygodniu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W tym czasie wykonał ok. 800 badań profilaktycznych. Trwa rejestracja na kolejne.

Nowotwory głowy i szyi obejmują m.in. jamę ustną, krtań, zatoki przynosowe czy jamę nosa. Nie są to nowotwory mózgu.

[su_quote cite=”prof. Paweł Golusiński, kierownik Klinicznego Oddziału Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego”]Pomimo że biologicznie, histologicznie jest to jeden typ nowotworów, to w związku z tym, że pojawia się w tylu różnych lokalizacjach, charakteryzuje się różnymi objawami. Trudno często rozpoznać go na odpowiednim etapie. To szósty co do częstości nowotwór złośliwy na świecie. W tej chwili na przykład mamy dwukrotnie więcej tych pacjentów niż pacjentek z rakiem szyjki macicy. Ujmując krótko – w Europie jest to około 350 tysięcy pacjentów rocznie.[/su_quote]

W 2012 roku w skali kraju na nowotwory głowy i szyi zachorowało 11 tysięcy osób. Śmiertelność była bardzo wysoka, co wynikało m.in. ze zbyt późnego rozpoznania. Tymczasem leczenie choroby w zaawansowanym stadium prowadzi do okaleczeń pacjentów.

[su_quote cite=”prof. Paweł Golusiński”]Ponieważ te nowotwory lokalizują się w bardzo istotnych miejscach, leczenie operacyjne pacjentów jest związane z bardzo dużym okaleczeniem chorych. Nowotwory rozwijają się w obrębie języka, co bardzo istotnie wpływa na mówienie, połykanie, oddychanie. To często pacjenci, którzy są później wykluczeni społecznie z uwagi na bardzo duże, okaleczające działanie terapeutyczne.[/su_quote]

Sygnałem ostrzegawczym jest np. przewlekła chrypka, guz na szyi, pieczenie lub rana w ustach. Jeśli objawy te utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie, warto zwrócić się do lekarza. Nowotwory głowy i szyi może wywoływać również HPV – wirus brodawczaka ludzkiego, który powoduje także raka szyjki macicy.

Na badania profilaktyczne w Szpitalu Uniwersyteckim można umawiać się telefonicznie pod numerem 68 32 96 621. Jest to możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-14:00. Szczególnie są one zalecane osobom w wieku od 40 do 65 lat.

Zobacz więcej
Back to top button