ZIELONA GÓRA:

Informatyka najszybciej rozwijającym się kierunkiem studiów

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało wyniki tegorocznej rekrutacji na studia. Listę najczęściej wybieranych kierunków studiów otwiera informatyka, która zanotowała jeden z najwyższych skoków popularności.

Informatyka wcześniej dominowała w tegorocznym konkursie na tzw. „kierunki zamawiane”, a jeżeli dodamy do tego sukcesy studentów informatyki z Polski w konkursach międzynarodowych to informatyka właśnie okaże się najszybciej rozwijającym się kierunkiem studiów w naszym kraju. W zeszłym roku wybrało ją 27625 kandydatów, w tym już 30639.

Cieszę się, że prowadzona przez nas długofalowa promocja kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki przynosi coraz lepsze efekty – podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. – Program kierunków zamawianych, projakościowy system finansowania uczelni, coraz atrakcyjniejsze programy stypendialne i konkursy dla szkół wyższych wpływają pozytywnie na ofertę kształcenia na polskich uczelniach, ale przede wszystkim na dokonywany przez młodych ludzi wybór studiów – dodaje minister Kudrycka.

Poza informatyką, rosnącą popularnością cieszą się takie kierunki jak automatyka i robotyka, energetyka, biotechnologia czy zarządzanie i inżynieria produkcji. Umacnia się zatem trend wzrostu popularności kierunków ścisłych i technicznych, co jest m.in. efektem działań MNiSW ukierunkowanych na wspieranie kierunków studiów kluczowych dla rozwoju gospodarczego. Zmieniająca się dzięki temu na korzyść struktura kształcenia pozytywnie wpłynie na sytuację na rynku pracy.

Młodzi ludzie przy wyborze  studiów coraz elastyczniej reagują na rosnące wymagania pracodawców – podkreśla prof. Kudrycka. – Szukają rzetelnej wiedzy i umiejętności, które pozwolą im na satysfakcjonujący rozwój zawodowy. Są też coraz bardziej świadomi globalnych tendencji, które wpłyną na kształt gospodarki w przyszłych latach. To bardzo pozytywna zmiana, na którą pracowaliśmy od dobrych kilku lat – dodaje minister.

Kandydaci chętnie składali też swoje dokumenty na kierunki humanistyczne, które wyposażą ich w duży zakres umiejętności praktycznych. W czołówce najczęściej wybieranych studiów nadal mocno trzymają się zarządzanie oraz prawo. Zwłaszcza ten ostatni kierunek znacznie poprawił swoje wyniki w porównaniu z rokiem poprzednim. Spadek zainteresowania dotknął z kolei te kierunki, których absolwenci są już silnie reprezentowani na rynku pracy. Zmiana koniunktury na rynku budowlanym nie pozostała bez wpływu na popularność kierunku budownictwo. Z pierwszego miejsca w ubiegłorocznym rankingu spadł on na czwartą pozycję.

W pierwszej piątce najbardziej obleganych uczelni są aż cztery politechniki – Warszawska, Gdańska, Poznańska i Łódzka. Uczelnie techniczne okazały się też najchętniej wybieranym przez kandydatów typem uczelni, tuż za nimi znalazły się uczelnie rolnicze, które wyprzedziły w rankingu popularności  uniwersytety i uczelnie wychowania fizycznego. Politechnika Warszawska piąty rok z rzędu obroniła miano najbardziej obleganej uczelni w kraju  – na każde wolne miejsce na studiach przypadało tam 8,9 kandydata (w roku 2009 – 8, w 2010 – 8,6, a w 2011 – 8,7). Łącznie o przyjęcie na studia na Politechnice Warszawskiej starało się ponad 57 tys. kandydatów z całej Polski, w porównaniu do ubiegłorocznych 54 tysięcy.

Wśród uczelni niepublicznych najczęściej wybieranych przez maturzystów wybierających się na studia stacjonarne znalazła Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie (2061 kandydatów), która obroniła swoje miejsce sprzed roku. Najwięcej kandydatów (3946 osób) na studia w trybie niestacjonarnym miała w tym roku Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, która awansowała z zeszłorocznego trzeciego miejsca.

Łącznie w roku akademickim 2012/2013  przyjęto na studia 549 443 osób, w tym 416 333 na uczelnie publiczne i 133 110 osób na uczelnie niepubliczne.

Autor: www.nauka.gov.pl

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00